Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmari condamnare tata minori de catre mama
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmari condamnare tata minori de catre mama

Sunt in ingrata situatie in care dosarul penal e pe sfarsite, se va audia fostul sot si ca inculpat in curand, martori exista din plin...din pacate si minora de 11 ani a asistat la altercatie....si a fost audiata
Am cerificat medico-legal cu 60 zile ingrijiri medicale ( prin impingere, am cazut s-a rupt ligamentul incrucisat si s-a distrus meniscul; operatie cu autogrefa muschi, etc)
Am ordin de protectie 6 luni, in vigoare....
Nu mi se adreseaza in acest timp,nu a ajutat la costurile operatiei, nu telefoneaza, nu cere impacare, nu face niciun gest....( gresesc, s-a mutat la amanta ...:(

Eu acum, daca va fi condamnat cu suspendare, ma gandesc la bietii minori, tot rusinea lor va fi, el iarasi deocamdata are serviciu, dar ii periclitez viitoarele angajari,

Ce repercusiuni sunt daca procedez la impacarea partilor in instanta, chiar daca el nu o cere, fac un ultim gest de omenie.....? Se poate intoarce in locuinta comuna, in care are 20% cota parte; pot sa izbucneasca scandaluri, pe cand o condamnare l-ar retine, l-ar potoli....Ma gandesc ca pot prelungi inca 6 luni ordinul de protectie, cu motivare condamnarea...

Daca il condamna, e posibil sa fie cu executare? nu a mai avut antecedente, suntem o familie de intelectuali.... dar criza de 4o ani, amantele....l-au schimbat...dupa cat timp se anuleaza inscrierile din cazier?

Nu vreau sa fiu nici din grupul femeilor naïve, care renunta si devin ,,carne de tun;, dar nici o razbunatoare, o inconstienta care pericliteaza viitorul minorilor cuminti, linistiti si bine vazuti in societate....

Partea civila a dosarului imi va permite sa-mi recuperez cheltuielile, si aici e o intrebare, cat poti sa ceri despagubiri morale, e totusi in joc imaginea mea, m-a umilit, am o functie intr-o instituie publica, eram o persoana discreta, linistita, respectata si capabila, m-a adus la un stadiu umilitor....apoi e trauma copiilor care m-au vazut lovita, cu piciorul in ghips, operata, in carje......se poate merge la ordinul miilor de euro ??

Koresan, utilizator
Nu cred ca exista soluție perfecta în cazul dvs.
Faceți cum credeți după ce va gândiți bine de tot.

Puteți cere cat vreți dar ca sa va înțelegeți amiabil trebuie sa semneze și el actul și sa fie și solvabil

Degeaba ii cereți dacă nu are...cat vreți. ..
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dacă el nu face niciun pas spre împăcare pt a scăpa de-o condamnare de ce va gândiți la asta? Fiecare trebuie sa răspundă pt faptele sale și nu e nicio legătură între minori și condamnarea tatălui. Pt ei nu se schimbă nimic.
Dvs ce sa iertați dacă el nu va cere?
Nu dvs îl condamnați, ci instanta pt faptele sale.