Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... alegere presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

alegere presedinte

candidatul pentru functia de presedinte al unei asociatii de propietari deja constituite , trebuie sa fie membru al comitetului executiv ( in legea 230/2007 si hg 1588/2007 nu prea este clar acest aspect)
timpuriu a scris:
presedintele demisionar face parte din comitetul executiv

Pana aici e corect!
comform hg 1588/2007 numarul membrilor comitetului executiv este impar
Este impar in momentul alegerii acestui comitet in adunarea generala. Dar daca adoua zi un membru al comyetului moare, comitetul ramane cu un om mai putin si devine par si va functiona asa pana la adunarea generala urmatoare.
daca presedintele demisionat nu demisioneaza si din comitetul executiv
Isi desfasoara activitatea ca membru in comitet numind un vicepresedinte care preia atributiunile presedintelui pana la convocarea adunarii generale (maxim 90 de zile).

se alege alt presedinte (care inainte de alegeri nu face parte din comitetul executiv) numarul membrilor comitetului executiv nu va deveni par .?.

Cine alege alt presedinte? Adunarea generala. La aceste alegeri adunarea generala hotaraste ca din comitet sa plece unul sau se mai alege inca unul in asa fel ca numarul membrilor comitetului cu tot cu presedinte sa fie impar.
Mai aveti nelamuriri?

multumes , acum sunt lamurit