avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Licenta Windows
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Licenta Windows

Am cumparat cateva licente windows 10 pentru laptopurile societatii
Fiind considerate imobilizari necorporale se pot contabiliza 208 si concomitent trecute pe cheltuieli dupa instalarea lor .
Cel mai recent răspuns: Elisabeta Pora , Contabil 20:52, 15 Decembrie 2015
Fiind vorba de o licenta se contabilizeaza in contul 205.
In 208 se introduc program informatice create sau achizitionate, dvs ati cumparat doar dreptul de a folosi Windowsul.

Perioada amortizarii este perioada valabilitatii licentei.
Mai exista si posibilitatea cresterii valorii mijlocului fix prin includerea licentei in pretul de achizitionare, chiar daca licenta a fost cumparata ulterior achizitionarii mijlocului fix.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobilizari necorporale mari.a mari.a Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am inregistrat licentele pentru windows - imobilizari necorporale - pe ct. 205, programele de ... (vezi toată discuția)
Incadrare mijloace fixe ctinagl ctinagl Buna ziua, Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, ... (vezi toată discuția)
Perioada de amortizare ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua. tocmai am consultat nomenclatorul mij fixe si nu am gasit pe ce perioada se amortizeaza licentele (pt windows si diverse licente obligatorii). pana ... (vezi toată discuția)