Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Licenta Windows
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Licenta Windows

Am cumparat cateva licente windows 10 pentru laptopurile societatii
Fiind considerate imobilizari necorporale se pot contabiliza 208 si concomitent trecute pe cheltuieli dupa instalarea lor .
Fiind vorba de o licenta se contabilizeaza in contul 205.
In 208 se introduc program informatice create sau achizitionate, dvs ati cumparat doar dreptul de a folosi Windowsul.

Perioada amortizarii este perioada valabilitatii licentei.
Mai exista si posibilitatea cresterii valorii mijlocului fix prin includerea licentei in pretul de achizitionare, chiar daca licenta a fost cumparata ulterior achizitionarii mijlocului fix.