Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Care este procedura pentru terminarea lucrarilor
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Care este procedura pentru terminarea lucrarilor

Buna seara , in curand imi expira autorizatia de contruire pentru locuinta ,parter in mediul rural. Lucrarile sunt facute in proportie de 85% , mai sunt de facut lucrari de amenajeri interioare (faiantat bai , bucatarie ,montat parchet , calorifere....etc.) .Din lipsa financiara , nu le pot face acum..Ce ma sfatui-ti :1)-sa fac receptia casei pentru a intra la plata impozitului pe cladiri sau sa cer prelungirea autorizatiei pentru inca un an ? .In ambele cazuri cum procedez ? . Autorizatia de construire , care expira e valabila 36 de luni . Casa e construita in regie proprie . Va multumesc !
Legal puteti solicita o noua autorizatie de constructie cu maximum 15 zile inainte de termenul final al primei autorizatii-daca autorizatia initiala are valabilitate 36 luni,verificati daca va incadrati in conditiile impuse pentru solicitare de noua autorizatie de constructie
Autorizatia actuala imi scade in 08 -05-2016 , pana la aceasta data , nu reusesc financiar sa termin lucrarile la interior pentru a locui in ea , deci as opta pentru prelungirea autorizaziei , insa care sunt pasi care trebuie sa -i fac ? . Va multumesc .