Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost accidentat si nu mai pot merge!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost accidentat si nu mai pot merge!

Vinerea trecuta am fost lovit de o masina chiar la poarta taberei unde lucram ca instructor, in judetul Buzau. Masina cu lemne cobora dealul iar soferul spune ca a ramas fara frane. Eu ma aflam la poarta proprietatii taberei (pieton)cand masina a intrat in mine prinzandu-ma intre partea din fata a masinii si stalpul de metal al portii. Stalpul a fost scos din pamant cu tot cu baza din beton, iar eu am ajuns sub rotille masinii. In urma accidentului am fost dus de urgenta la spital cu salvarea si am primit ingrijiri medicale fiind internat 6 zile in spital. Am contuzii si echimoze pe tot corpul, iar in picior doua gauri de toata frumusetea, iar cea din gamba este cusuta. Din fericire nu am oase rupte, nici organe interne deteriorate, totusi nu mai pot merge pentru ceva vreme...

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti:

1) Dupa ce imi scot certificatul medico-legal, care sunt pasii pentru a primi despagubiri (cheltuielile de spitalizare si tratament) din partea soferului vinovat?

2) Ce pedeapsa risca soferul masinii daca il dau in judecata?

3) In ce categorie se incadreaza vatamarea corporala?
cristisavu a scris:

Vinerea trecuta am fost lovit de o masina chiar la poarta taberei unde lucram ca instructor, in judetul Buzau. Masina cu lemne cobora dealul iar soferul spune ca a ramas fara frane. Eu ma aflam la poarta proprietatii taberei (pieton)cand masina a intrat in mine prinzandu-ma intre partea din fata a masinii si stalpul de metal al portii. Stalpul a fost scos din pamant cu tot cu baza din beton, iar eu am ajuns sub rotille masinii. In urma accidentului am fost dus de urgenta la spital cu salvarea si am primit ingrijiri medicale fiind internat 6 zile in spital. Am contuzii si echimoze pe tot corpul, iar in picior doua gauri de toata frumusetea, iar cea din gamba este cusuta. Din fericire nu am oase rupte, nici organe interne deteriorate, totusi nu mai pot merge pentru ceva vreme...

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti:

1) Dupa ce imi scot certificatul medico-legal, care sunt pasii pentru a primi despagubiri (cheltuielile de spitalizare si tratament) din partea soferului vinovat?

2) Ce pedeapsa risca soferul masinii daca il dau in judecata?

3) In ce categorie se incadreaza vatamarea corporala?

"Legea priveste inainte,nu inapoi"-"Lex prospicit,non respicit"

Certificatul medico-legal pe care il veti scoate va concluziona asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care aveti nevoie pentru vindecare.
In functie de numarul acestor zile de ingriiri medicale,va fi stabilita infractiunea pentru care va fi cercetat conducatorul auto care v-a accidentat care va cuprinde si limitele pedepselor aplicate de legiuitor,iar in functie de aceasta precum si de probatoriile administrate in cauza va fi stabilita si sanctiunea penala.
Deocamdata in aceasta faza a cercetarilor trebuie sa va constituiti parte civila cu sumele cheltuite ca urmare a ingrijirilor medicale pe care le-ati suferit(medicamente,recuperare,deplasari,alimentatie,insotitor taxiuri,etc).
De asemeni ar trebui sa solicitati si obligarea autorului faptei la plata unor daune morale.
Este bine ca in aceasta cauza pentru o administrare mai buna a justitiei sa angajati un avocat care va poate acorda o sustinere profesionista.
Cred ca poate fi catalogat drept ACCIDENT DE MUNCA?!
Buna ziua!Dvs.erati in timpul serviciului sau in afara orelor de program?Daca erati in timpul programului sau in afara lui dar in timpul necesar deplasarii catre domiciliu pe ruta comunicata inspectorului de protectia muncii este posibil sa fie incadrat ca accident de munca.In cazul in care erati in timpul programului si in fisa postului nu scrie ca puteati sa parasiti locul de munca sau incinta unitatii e o problema.:hm:
Gradul de vatamare corporala se stabileste in functie de numarul zilelor de ingrijiri medicale de care aveti nevoie pentru a va reface.Daca necesitati pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 de zile se considera vatamare corporala.In cazul in care vatamarea necesita pentru vindecare ingrijiri medicale mai mult de 60 de zile,este vatamare corporala grava.Tot vatamare corporala grava este si in cazul cand fapta produce pierderea unui simt sau organ,incetarea functionarii acestora,o infirmitate permanenta fizica ori psihica,slutirea,avortul,ori punerea in primejdie a vietii persoanei asa spune Codul Penal.:)
cred ca putem vorbi de un accident de circulatie si, dupa obtinerea certificatului medico-legal, va prezentati la politia unde s-a deschis dosar de cercetare penala impotriva cond. AUTO vinovat; formulati plangerea si declarati in finalul acesteia ca va constituiti parte civila. In baza asigurarii RCA a acelui camion, veti fi despagubit cu sumele pe care le veti dovedi in instanta ( e bine sa pastrati toate documentele in acest sens); veti solicita si daune morale, suportate tot prin acea asigurare. Cond. auto, daca va fi gasit vinovat, va pierde carnetul de conducere si va fi condamnat cu suspendare.
Ar mai fi o varianta, sa incercati medierea direct cu firma de asigurari, caz in care, daca acestia va fac o oferta convenabila , renuntati la plangere, cond. auto nu mai are dosar penal si dvs. nu mai asteptati ani in sir pentru a obtine o hotarare judecatoreasca.