Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... FALS IN DECLARATII in cererea de chemare in judecata ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

FALS IN DECLARATII in cererea de chemare in judecata ?

Dragi prieteni,

Mai putin scurt, dar la obiect: reclamantul, domiciliat in judetul Giurgiu, introduce, prin avocat, o cerere de chemare in judecata la Judecatoria Giurgiu pentru deschiderea succesiunii impotriva fratelui sau domiciliat in Bucuresti, locul unde se afla intreaga masa succesorala si unde au domiciliat autorii celor doi frati (impreuna cu paratul).

Cu buna stiinta, reclamantul afirma eronat, in repetate randuri in cuprinsul cererii de chemare in judecata, ca unul dintre parinti a avut domiciliul in judetul Giurgiu, indicand adresa proprie ca loc al ultimului domiciliu al parintelui. Ambele certificate de deces mentioneaza Bucurestiul ca loc al ultimului domiciliu.

Avand in vedere ca instanta competenta de a solutiona cererea se stabileste in functie de ultimul domiciliu al autorului, nu de locul in care domiciliaza reclamantul, si, ca atare, aceasta declarare necorespunzatoare adevarului, in vederea producerii unei consecinte juridice (judecarea cauzei la o instanta mai convenabila reclamantului) este apta de a produce acesta consecinta (daca actele nu sunt examinate atent de instanta, spre exemplu) ... se poate considera ca reclamantul a comis infractiunea de fals in declaratii ?

Citez art. 292 Cod Penal: declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public), in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Intrevad cel putin urmatoarele posibilitati:

A. Cererea de chemare in judecata a fost introdusa pentru a opri curgerea termenului de decadere de 6 luni in care trebuie exercitat dreptul de optiune succesorala. Desi introdusa din comoditate la o instanta necompetenta teritorial, actiunea indeplineste acest scop. Mentionarea eronata a ultimului domiciliu este irelevanta pentru oprirea curgerii termenului de decadere si nu isi avea rostul. Acelasi efect s-ar fi obtinut si daca era respectat adevarul. Prin urmare s-a urmarit si altceva: rezulta ca s-a savarsit infractiunea de fals in declaratii.

B. S-a urmarit judecarea cauzei la o instanta mai convenabila(/favorabila?) reclamantului: rezulta ca s-a savarsit infractiunea de fals in declaratii.

1. Este corect rationamentul meu ?

2. Pot fi aceste lucruri mentionate in intampinare, alaturi de ridicarea exceptiei de necompetenta teritoriala ?

3. Din experienta voastra, s-ar obtine vreun avantaj tactic/psihologic asupra reclamantului daca s-ar atrage atentia instantei asupra "posibilei savarsirii a unei infractiuni de fals in declaratii" in cererea de chemare in judecata (cu grija in exprimare, pentru a nu cadea in capcana denuntului calomnios) ?
1. Nu, nu este corect. Nu este vorba de fals in declaratii ci de comportare cu rea credinta.
2. Pot fi mentionate, cu toate ca imi pare inutil.
3. Nu, eventual se poate agasa partea adversa cu astfel de sustineri. Daca ai la mana ceva serios pe penal, atunci te duci la Parchet si te pui pe treaba acolo. Daca nu, taci din gura pentru ca altfel iesi prost. Munca, nervi si cheltuieli pe degeaba.
In intampinare sau oral ridicati exceptia de necompetenta teritoriala,instanta chemata sa judece se afla domiciliul miscatorului sau nemiscatorului,deci una dintre instantele din Bucuresti
Daca treceti aspectele penale in intampinare nu vad rostul acestei intreprinderi atata timp cat cauza civila va fi declinata in favoarea unei instante civile din Bucuresti,iar instanta civila nu este pusa sa rezolve aspectele penale ale problemei dvs.si asa destul de "subtiri"
Problemele penale invocate se rezolva in urma plangerii pe care probabil, o veti face,desi eu vad motivatia acesteia,astfel cum ati relatat-o ,cam subtire ,consecintele juridice prev.de art.292 c.pen.fiind cam neglijabile.
Formulati totusi plangere,poate aveti noroc,desi eu nu va dau sanse de reusita.
Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

In intampinare sau oral ridicati exceptia de necompetenta teritoriala,instanta chemata sa judece se afla domiciliul miscatorului sau nemiscatorului,deci una dintre instantele din Bucuresti
Daca treceti aspectele penale in intampinare nu vad rostul acestei intreprinderi atata timp cat cauza civila va fi declinata in favoarea unei instante civile din Bucuresti,iar instanta civila nu este pusa sa rezolve aspectele penale ale problemei dvs.si asa destul de "subtiri"
Problemele penale invocate se rezolva in urma plangerii pe care probabil, o veti face,desi eu vad motivatia acesteia,astfel cum ati relatat-o ,cam subtire ,consecintele juridice prev.de art.292 c.pen.fiind cam neglijabile.
Formulati totusi plangere,poate aveti noroc,desi eu nu va dau sanse de reusita.

Sfatul meu este sa ridicati exceptia de necompetenta teritoriala si sa aduceti in fata instantei probe in acest sens.(copie dupa certificatele de deces , copie dupa ultimul act de identitate , etc)
Partea penala nu va ajuta absolut deloc. Ce ati rezolva daca ati face o plangere penala? Plus ca veti ingreuna procesul civil fiindca "penalul tine in loc civilul" !
Nu vad rostul plingeri penale, care nu face nimic decit sa ingreuneze -intirzie- procesul civil. So plus de asta nu tine art. 292 c.p.
E adevarat ca puteti ridica problema competentei teritoriale,dar cu probe.Nu este suficient sa dovediti scriptic ca unul din parinti a locuit la adresa din buletin, ci sa faceti dovada si faptic...:)
in intampinare invocatia exceptia necompetentei teritoriale .
judecatoria din giurgiu va declina cauza in favoarea instantei competente din bucuresti, iar cauza se va judeca in bucuresti .
dovada ultimului domiciliu al defunctului o faceti cu acte . nu trebuie sa dovediti si faptic .