Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract comodat auto daune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract comodat auto daune

Am primit prin contract comodat auto un autoturism spre folosinta,dupa ce am facut unele reparatii ;la service,proprietarul mi-a luat masina si refuza sa mi-o dea conform contractului semnat de el ( contract facut la serviciul parcari unde sunt formulare tipizate ) mentionind ca este masina lui si face ce vrea el cu ea...intrebare...ce se poate face in situatia in care i-am trimis un mail in care i-am dat termen de 3 zile sa mi-o aduca iar acesta refuza ?
Ati incercat sa discutati cu proprietarul,pentru a clarifica motivele care l-au determinat sa nu respecte conventia si a prelat vehiculul?
Daca exista incheiat contract de comodat,initial notificati oficial proprietarul cu obligatia respectarii contractului de comodat-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca nu solutionati,mai puteti parcurge procedura medierii
In final,daca apreciati ca se justifica-conditionat de clauzele contractual asumate,analizati varianta actiunii in instanta
Notificati, puneti in intarziere, negociati.