Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare CIM pe perioada suspendării
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare CIM pe perioada suspendării

Este posibilă încetarea CIM-ului pe perioada suspendării acestuia? În speță, este vorba de o suspendare pentru o perioadă de 90 de zile lucrătoare, prin acordul părților, conform dispozițiilor art. 54 din Legea nr. 53/2003 (concediu fără plată pentru interese personale). Pentru încetarea CIM-ului, s-a solicitat și primit, de altfel, acordul titularului postului deoarece este vorba de transformarea postului contractual în funcție publică. Dispozițiile Codului muncii - art. 49 alin. (6) ”În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.” au aplicabilitate în situația dată? Titularul postului si-a dat acordul, privind transformarea, înainte să fie suspendat. După suspendare s-a primit avizul ANFP. Multumesc
Pana cand opereaza suspendarea c.i.m. si cand se organizeaza concursul?
Suspendare CIM interese personale 09 noi 2015 - 10 martie 2016. Nu se pune problema unui concurs. Atenție! Este vorba de o transformare a unui post contractual cu aviz ANFP pentru care titularul si-a dat acordul inainte sa fie suspendat. După ce a operat suspendarea s-a primit avizul.
Pana la 10.03.2016, raportul de munca nu poate inceta .
Așa este. Între timp m-am lămurit. Mulțumesc!