avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Va rog ajutati-ma cu PFA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Va rog ajutati-ma cu PFA

Am avut o intreprindere individuala deschisa in luna septembrie 2008. Din cauza anumitor probleme am inchis o in iunie 2009. Am platit suma aferenta venitului fix pe 2008 (declaratia 200). Dar imi vine acasa sa platesc in avans pe 2009 vreo 4 rate de 900 ron. Daca eu am inchis pfa meu in iunie si pana atunci nu am decat venituri de pe o factura de 240 ron si cheltuieli mult mai mari, in ce masura ma pot ei obliga sa platesc aceasta suma.
Cel mai recent răspuns: marcellro , utilizator 18:34, 24 Iulie 2009
marcellro a scris:

Am avut o intreprindere individuala deschisa in luna septembrie 2008. Din cauza anumitor probleme am inchis o in iunie 2009. Am platit suma aferenta venitului fix pe 2008 (declaratia 200). Dar imi vine acasa sa platesc in avans pe 2009 vreo 4 rate de 900 ron. Daca eu am inchis pfa meu in iunie si pana atunci nu am decat venituri de pe o factura de 240 ron si cheltuieli mult mai mari, in ce masura ma pot ei obliga sa platesc aceasta suma.


Va recomand sa intrati pe site-ul Ministerului de Finante (www.mfinante.ro), pe prima pagina in stanga aveti: Informatii contrinuabili>>> persoane juridice>> Selectie >dupa cod fiscal>> tastati codul fiscal si vedeti astfel daca Intreprinderea Individuala figureaza ca radiata. Daca nu este radiata inseamna ca nu ati facut formalitatile complete de radiere. Daca este radiata, mergeti cand aveti timp la Administratia Financiara cu hartiile care va atesta radierea si cu decizia de impunere pentru a reglementa situatia fiind vorba de o eroare de sistem. Daca nu va duceti o sa va tot vina decizii de impunere, dupa care notificari si somatii de plata dupa care notificari privind executarea silita.

Succes!
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Eu am fost si am dus radierea si rezolutia in iunie anu acesta la finante dar cica am prima rata de 900 ron pe care eu trebuie sa o platesc cu toate ca am dovedito ca am venit de 240 ron si cheltuieli dublu. Ideea este daca nu platesc aceasta valoare estimativa pot sa imi faca ceva.
marcellro a scris:

Eu am fost si am dus radierea si rezolutia in iunie anu acesta la finante dar cica am prima rata de 900 ron pe care eu trebuie sa o platesc cu toate ca am dovedito ca am venit de 240 ron si cheltuieli dublu. Ideea este daca nu platesc aceasta valoare estimativa pot sa imi faca ceva.


V-am spus ce se face: somatii.., executare.
Eu nu inteleg cum v-a radiat AF daca aveti neplatite niste impozite. In vederea radierii trebuia despusa si Declaratia pe venit aferent 2009 unde se vedeau pierderile, pentru inchiderea impozitului anticipat trebuia facuta o cerere de stingerea lui. Pentru ca trebuie sa intelegeti un lucru impozitul anticipat si impozitul de final de an regularizat sunt doua lucruri paralele.
Pana aici m-am lamurit. Acum daca sunte.ti amabil si nu v-am suparat cu intrebarile la finante am depus pana acum: o rezolutie de incetare, un certificat de radiere si o cerere facuta de mine pe propria raspundere. Care din cele 2 declaratii 200 si 220 trebuie sa o mai depun???? cu ce am realizat eu in 2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate sa mi explice cineva clar?? marcellro marcellro Am inchis o intreprindere individuala in iunie 2009 . Am achitat toate impozitele la finante pe 2008. Pe 2009 pana la inchidere am venituri de 240 ron . Am ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata la pfa marcellro marcellro Am avut o intreprindere individuala si am inchis-o in luna iunie. Pe 2008 am achitat tot la zi iar pe 2009 pana in luna iunie am venit de 240 ron. Cu toate ca ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar tiberiu27 tiberiu27 Buna ziua. Am o firma din anul 2005 - fara activitate de atunci si pana in prezent. Nu am dus declaratiile la timp, am primit o amenda si un avertisment, iar ... (vezi toată discuția)