Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitare dividende

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca in 2016 impozitul pe dividendele aferente anului 2015 se impoziteaza cu 16 %.
Plafonul TVA ramane la 65000 euro?
Daca le alocati la dividende in anul 2016 atunci impozitul e 5%. Nu are importanta din ce profit provin. Pot sa provina si din rezultat reportat din ani precedenti anului 2015. Conteaza cand decide AGA sa repartizeze la dividende. (decizia sa fie cu data de dupa 31.12.2015).

Plafon micro va fi 100.000 euro de la 01.01.2016.
Multumesc mult pentru raspunsuri.Cam asa stiam si eu dar, nu mai eram sigura cu atatea modificari ale codului fiscal.