Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Incheierea perioadei fiscale de 1 an pentru plafonul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Incheierea perioadei fiscale de 1 an pentru plafonul de 65000 euro

Cand se considera incheiata perioada de 1 an in privinta plafonului pentru incadrarea ca microintreprindere - cifra de afaceri sub 65000 euro - pentru o societate inregistrata la 20.11.2015?
In 20.11.2016 sau la 31.12.2015?
Cu alte cuvinte, societatea, pentru a fi incadrata la micro, poate avea o cifra de afaceri sub 65000 euro pe parcursul anului fiscal (care este anul calendaristic) sau acest an fiscal se considera a fi incheiat la un an de la infiintare moement in care incepe noul an?

Incepand cu 01/01/2016 se ia de la zero iar plafonul e 100.000 euro, conform noului Cod fiscal.
~ Conținut șters la cerere ~