avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc
Cel mai recent răspuns: Krissia . , Alte profesii 01:57, 27 Iulie 2009
danyyyyy a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc


Probabil că banca a cesionat firmei de recuperări creanţa pe care o are împotriva dumneavoastră. Sau a mandatat firma de recuperări să lucreze în numele băncii.

În ambele cazuri, firma de recuperări trebuie să facă dovada calităţii în care acţionează, fie notificîndu-vă cesiunea, fie prezentîndu-vă mandatul dat de bancă.

themis a scris:

danyyyyy a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc


Probabil că banca a cesionat firmei de recuperări creanţa pe care o are împotriva dumneavoastră. Sau a mandatat firma de recuperări să lucreze în numele băncii.

În ambele cazuri, firma de recuperări trebuie să facă dovada calităţii în care acţionează, fie notificîndu-vă cesiunea, fie prezentîndu-vă mandatul dat de bancă.

Ambele variante sunt posibile. Nu aveti decat de facut sa strangeti banii si sa asteptati sa fiti notificat in scris!:)


Cititi cu atentie conditiile de reziliere prevazute in contractul incheiat cu banca. Este posibil sa fie o incalcare a acestor conditii si veti avea castig de cauza.....pt ca veti vi nevoit sa achitati tot creditul odata plus alte cheltuieli stabilite de firma recuperatoare.
Luati legatura cu firma de recuperare si stabiliti cu ei modalitatea de plata. Daca platiti, dosarul se poate intoarce din nou la banca. Dar nu e obligatoriu. Oricum daca banca a cedat creanta firmei de recuperare, dvs va trebui sa achitati probabil in alt cont. Depinde ce intelegere exista intre banca si firma de rfecuperare. Deci ATENTIE unde veti face plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperari norbi28 norbi28 salut fratilor ,ajutatima va rog Am luat un credit de la bcr de nevoi personale nu am platit din cauza situatiei financiare vreo trei luni ,dupa care cind am ... (vezi toată discuția)
Pot da banca in judecata? danhof danhof Buna ziua, Nu stiu daca problema mea se incadreaza la acest capitol,dar nu am stiut sa o incadrez in alta parte. Am luat un credit de la o banca in 2005, ... (vezi toată discuția)
Firma de recuperare credit bancar patrik007 patrik007 Buna ziua. In urma pierderii locului de munca (foarte bine platit) nu am mai putut achita ratele la un credit de nevoi personale. La un moment dat cam dupa ... (vezi toată discuția)