Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc
danyyyyy a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc

Probabil că banca a cesionat firmei de recuperări creanţa pe care o are împotriva dumneavoastră. Sau a mandatat firma de recuperări să lucreze în numele băncii.

În ambele cazuri, firma de recuperări trebuie să facă dovada calităţii în care acţionează, fie notificîndu-vă cesiunea, fie prezentîndu-vă mandatul dat de bancă.

themis a scris:

danyyyyy a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este corect ce a facut banca, am avut un credit si mentionez ca nu am achitat banca de doua luni( criza financiara) , mi-au reziliat contractul si ma sunat un recuperator fara sa fiu instintat de banca ca mi se reziliara contractul, ce este de facut?, unde trebuie sa ma adresez?, am fost la banca si mi-au spus ca ei nu mai au nimica cu mine ma preluat recuperatori, am cerut sa vad cine a semnat ca am fost anuntat ce urmeaza sa mi se intample daca nu achit, si m-au expediat mi-au zis sa discut cu recuperatori , va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez? multumesc

Probabil că banca a cesionat firmei de recuperări creanţa pe care o are împotriva dumneavoastră. Sau a mandatat firma de recuperări să lucreze în numele băncii.

În ambele cazuri, firma de recuperări trebuie să facă dovada calităţii în care acţionează, fie notificîndu-vă cesiunea, fie prezentîndu-vă mandatul dat de bancă.

Ambele variante sunt posibile. Nu aveti decat de facut sa strangeti banii si sa asteptati sa fiti notificat in scris!:)

Cititi cu atentie conditiile de reziliere prevazute in contractul incheiat cu banca. Este posibil sa fie o incalcare a acestor conditii si veti avea castig de cauza.....pt ca veti vi nevoit sa achitati tot creditul odata plus alte cheltuieli stabilite de firma recuperatoare.
Luati legatura cu firma de recuperare si stabiliti cu ei modalitatea de plata. Daca platiti, dosarul se poate intoarce din nou la banca. Dar nu e obligatoriu. Oricum daca banca a cedat creanta firmei de recuperare, dvs va trebui sa achitati probabil in alt cont. Depinde ce intelegere exista intre banca si firma de rfecuperare. Deci ATENTIE unde veti face plata.