Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prevedere Codul muncii art. 145
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prevedere Codul muncii art. 145

Avand in vedere prevederile art 145 alin(4): La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata. - se pot negocia in ccm unitate, pornind de la conditii de acordare contrare dispozitiei de mai sus, zile suplimentare de concediu de odihna ? Ex: dupa 3 ani de vechime, efectiv lucrata, angajatul va primi o zi de concediu in plus. Prin vechime efectiv lucrata intelegandu-se vechime totala din care se scad zile de concediu medical, concediu maternitate.
adriatica123, utilizator
Nu se poate pleca de la dispozitii contrare legii.
Ccm unitate a fost inregistrat la ITM( dupa aproximati 1 luna de la intrarea in vigoare a Legii 12/2015). Ccm isi produce efectele. In acest caz exista o posibilitate de a modifica prevederile, alta decat prin intermediul instantei de judecata?!
adriatica123, utilizator
Numai prin negociere se mai poate modifica CCM.