Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Validare presedinte in composesorat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Validare presedinte in composesorat

Am o dilema si este cam asa:
In cadrul unui composesorat s-au intrunit membrii in Adunarea generala si s-a supus la vot alegerea presedintelui,s-a ales persoana X. Dupa o perioada unul dintre cei care l-au votat ca presedinte au cerut sa li se recunoasca titlul de mostenitori(caci doar asa puteau fi membri in composesorat) dar a fost refuzat de mai multe ori e catre presedinte pe motive absurde.Acum eu intreb, daca presedintele este ales de catre persoane care nu sunt membri ai composesoratului, el este legal validat?
pana la anularea acelei adunari, da. anulare pe care instanta o pronunta in baza dovezilor.....care le aduce cel care ataca hotararea AGA