Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiile verzi din jurul blocului...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiile verzi din jurul blocului...

locuiesc intr-un bloc cu spetii verzi destul de mici ca si intindere.....precizez ca au mai fost construite doua garaje pe o latura a blocului (pe spatiul verde)...si acum se incearcadin nou ocuparea unei zone de catre 2 locatari pentru a parca masinile acolo. Spatiul verde este de dimensiuni mici, avem strada in apropiere. Cei doi locatari strang semnaturi pentru autorizatie de intrare cu masinile pe spatiul verde...noi, cei care me dorim sa beneficiem cat de cat de un aer curat, fara carburanti sub balcon, cum putem proceda? unde sa ma adresez? ce prevede legea in aceste cazuri..cate semnaturi sunt necesare pentru ca primaria sa autorizeze un astfel de abuz? si asa suntem intr-un oras plin de noxe...si satui de inghesuiala, ne dorim sa prezervam ce se mai poate prezerva
cu multumiri, dolores
dolores48, utilizator
Proprietarii detin doar suprafata pe care e construit blocul. Restul e spatiu public si schimbarea destinatiei din spatiu verde in parcare o decide Consiliul Local iar nu Asociatia de Proprietari din proximitate. Aceasta poate, cel mult, face o cerere in acest sens. Probabil, pentru asta se strang semnaturi.
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati minimum de date relevante
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun pot avea statut privat sau apartin domeniului public=primariilor
Daca terenul apartine domeniului public,proprietarii de vehicule nu au dreptul sa ocupe parcele,spatii pentru utilizare exclusiva cu destinatia de parcare
cate semnaturi sunt necesare pentru ca primaria sa autorizeze un astfel de abuz?

Primariile in calitate de administrator al terenurilor ce apartin domeniului public,are autoritatea si competenta sa dispuna de utilizarea acestora dupa propriul interes financiar
Legal discutand,autoritatea publica locala nu autorizeaza abuzuri conditionat de semnaturile proprietarilor din imobilele de locuit in comun