Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accident rutier cu victima, impacare, plata spitalizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accident rutier cu victima, impacare, plata spitalizare

daca ma inpac cu victima cinee va plati spitalizareaacestuia ?
Daunele se platesc de catre asiguratorul RCA al conducatorului auto vinovat de producerea accidentului de circulatie.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Daca exista act de impacare cu victima, aceasta isi plateste singura spitalizarea.Victima are dreptul la despagubire pe cale civila.Are mai multe optiuni
1) impacarea cu vinovatul.Vinovatul il despagubeste cu o anumita suma de bani, daca asa se inteleg, iar spitalizarea va fi platita de victima
2) se indrepta catre compania de asigurari pentru despagubire.In aceasta situatie victima va fi depagubita de catre asigurator iar decontul cheltuielilor de spitalizare vor fi platitetot de asigurator catre unitatea medicala
Rolul unei polite RCA tocmai acesta este-de a despagubi daunele materiale , morale si vatamari corporale.In consecinta, asiguratorul este cel care trebuie sa plateasca.
Teama dv este ca v-ar putea face plangere penala si sa va alegeti cu un dosar penal. Trebuie vazut mai intai care este numarul de zile de ingrijiri medicale acordat de IML.Daca sunt mai putin de 90 de zile nu va afecteaza din punct de vedere penal
Olga Tanasa, Consultant asigurari