Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri vatamare corporala RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri vatamare corporala RCA

Buna ziua!

Vineri seara am lovit pe trecerea de pietoni o doamna in varsta, accidentand-o pe aceasta si fiind nevoie de spitalizare. Culpa accidentului este a mea, fapta a fost raportata la politie, am dat declaratie, carnetul mi-a fost retinut, primind dovada pana la solutionarea cazului.

Femeia accidentata trebuie sa intre in operatie avand un picior rupt.

Intrebarea mea este cine cand si cum plateste operatia? Trebuie sa ii achit eu operatia a doua zi? Spitalul trimite factura/etc mai departe la firma de asigurari RCA si se rezolva ei intre ei, nefiind nevoie de interventia mea? Platesc eu si caut apoi sa-mi recuperez banii prin RCA dupaia?

Ce trebuie sa fac?

Edit: Mentionez ca vreau sa evit sa fiu dat in judecata de dansa, astfel ca procedura trebuie sa fie cat mai lipsita de efort pentru ea.

Multumesc.
Gabriel1337, utilizator
Intrebati victima, daca doreste despagubire din partea dvs., deoarece este posibil sa nu accepte si sa apeleze la firmele de protejare a victimelor strazii, sau la un avocat. Dureaza f.mult despagubirea din partea asiguratorului si fiind nevoie urgenta de operatie, s-ar putea sa accepte o suma de bani de la dvs.,astfel incat sa nu ajungeti la judecata. Banii pe care ii dati, nu ii recuperati din RCA, pentru ca sunteti vinovat de producerea accidentului.
Buna ziua,

Asigurarea RCA acopera pagubele materiale, vatamarile corporale, morale, inclusiv costurile de spitalizare.

In functie de nr de zile de spitalizare se da sau nu inceperea urmarii penale - depinde de incadrare.

Cod penal:

Art. 193: Lovirea sau alte violenţe
(1)Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2)Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3)Acţiunea penala se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Art. 194: Vătămarea corporală
(1)Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a)o infirmitate;
b)leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c)un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d)avortul;
e)punerea în primejdie a vieţii persoanei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2)Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3)Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.

.....

În cazul în care accidentul de vehicul face obiectul unui proces-penal, despăgubirile se stabilesc pe cale amiabilă, dacă:
1. potrivit legii, acţiunea penală a fost stinsă sau poate fi stinsă prin împăcarea părţilor;
2. deşi hotărârea instanţei penale a rămas definitivă şi irevocabilă, stabilirea despăgubirilor civile ar urma să se facă ulterior;
3. deşi acţiunea penală nu poate fi stinsă prin împăcarea părţilor:
a) s-a dat rechizitoriu de trimitere în judecată şi persoana păgubită îşi ia un angajament scris prin care se obligă să restituie de îndată, parţial sau total, despăgubirea primită, în funcţie de hotărârea instanţei penale în ceea ce priveşte fapta, făptuitorul şi vinovăţia;
b) sau, din actele încheiate de autorităţile publice, rezultă atât răspunderea civilă a acestora, prejudiciile cauzate, cât şi vinovăţia penală a conducătorului auto care urmează să fie trimis în judecată după finalizarea cercetărilor aflate în curs şi persoana păgubită îşi ia un angajament scris prin care se obligă să restituie de îndată, parţial sau total, despăgubirea primită, în funcţie de hotărârea instanţei penale în ceea ce priveşte fapta, făptuitorul şi vinovăţia.

Asiguratul este obligat să înştiinţeze, în cel mai scurt timp, asigurătorul RCA cu privire la producerea evenimentului şi să precizeze împrejurările cu privire la acest eveniment, iar pe parcursul investigaţiilor referitoare la acest eveniment să procedeze în conformitate cu instrucţiunile primite de la asigurător.
(2) Asiguratul este obligat să înştiinţeze, în cel mai scurt timp, asigurătorul RCA, în scris, cu privire la faptul că:
a) partea prejudiciată a solicitat despăgubire de la acesta;
b) procedurile penale sau administrative au fost îndreptate împotriva lui în legătură cu evenimentul produs şi să informeze asigurătorul RCA imediat cu privire la demersul acestor proceduri, precum şi la rezultatul acestora;
c) partea prejudiciată şi-a exercitat dreptul de a fi despăgubită prin înaintarea unei cereri către o instanţă judecătorească sau către o altă autoritate, în situaţia în care asiguratul află despre acest lucru;
Polita Rca acopera daunele materiale si vatamari corporale si decese.
In cazul impacarii partilor ( in cazul vatamarilor si decese), compania de asigurari nu despagubeste. Asadar, plata operatiei despre care vorbiti nu trebuie achitata catre unitatea medicala in ziua sau perioada imediat urmatoare efectuarii acesteia.La iesirea din spital, pacientul primeste decontul de cheltuieli care ulterior va fi achitat catre spital de catre:
-asiguratorul RCA
- soferul vinovat daca nu detine o polita rca valabila la data producerii evenimentului
- victima , daca a facut un act de impacare cu vinovatul
Suma de despagbire nu este doar contra-valoarea interventiei chirurgicale,Catre unitatea medicala vor fi achitate toate cheltuielile privind tratarea pacientului (cazare, hrana, materiale , medicamente etc).
Victima are dreptul la despagubire pe cale civila, Aceasta este stabilita in functie de zilele de ingrijiri medicale acordate de IML, de traumele suferite, de eventualele sechele cu care pacientul poate ramane pentru tot restul vietii, infirmitati, cicatrici. etc dar si alte pierderi pe care acesta le poate avea (bunuri deteriorate in urma evenimentului rutier,pierderea locului de munca, pensionarea acestuia prematura, etc)
Cu riscul de ma repeta, dar daca exista un act de impacare, despagubirile la care are dreptul victima , nu vor mai fi achitate de catre asiguratorul RCA.
laleaua-neagra a scris:

Polita Rca acopera daunele materiale si vatamari corporale si decese.
In cazul impacarii partilor ( in cazul vatamarilor si decese), compania de asigurari nu despagubeste. Asadar, plata operatiei despre care vorbiti nu trebuie achitata catre unitatea medicala in ziua sau perioada imediat urmatoare efectuarii acesteia.La iesirea din spital, pacientul primeste decontul de cheltuieli care ulterior va fi achitat catre spital de catre:
-asiguratorul RCA
- soferul vinovat daca nu detine o polita rca valabila la data producerii evenimentului
- victima , daca a facut un act de impacare cu vinovatul
Suma de despagbire nu este doar contra-valoarea interventiei chirurgicale,Catre unitatea medicala vor fi achitate toate cheltuielile privind tratarea pacientului (cazare, hrana, materiale , medicamente etc).
Victima are dreptul la despagubire pe cale civila, Aceasta este stabilita in functie de zilele de ingrijiri medicale acordate de IML, de traumele suferite, de eventualele sechele cu care pacientul poate ramane pentru tot restul vietii, infirmitati, cicatrici. etc dar si alte pierderi pe care acesta le poate avea (bunuri deteriorate in urma evenimentului rutier,pierderea locului de munca, pensionarea acestuia prematura, etc)
Cu riscul de ma repeta, dar daca exista un act de impacare, despagubirile la care are dreptul victima , nu vor mai fi achitate de catre asiguratorul RCA.

Ati spus: "Victima are dreptul la despagubire pe cale civila, Aceasta este stabilita in functie de zilele de ingrijiri medicale acordate de IML, de traumele suferite," (am vorbit ieri cu dumneavoastra la telefon!). Pe cale civila, pe cine poate actiona in instanta victima?!
Pe soferul vinovat sau pe firma de asigurari?
Cine suporta cheltuielile de judecata si daunele?!