Forum Discuţii juridice Executare silită Curator pentru creditorul mostenirii
Discuție deschisă în Executare silită

Curator pentru creditorul mostenirii

Buna ziua,
Poate creditorul mostenirii sa ceara in instanta dezbaterea succesiunii daca nu are curator, iar succesorii sunt acceptanti?
Concret: executarea silita era pornita inainte de decesul debitorului (dosarul creat), nu s-a finalizat, succesorii au acceptat mostenirea, dar nu au dezbatut-o.
Creditorul a solicitat in instanta numirea unui curator pentru a deschide succesiunea, iar cererea i-a fost respinsa. Poate solicita deschiderea succesiunii fara curator, intr-o actiune separata sau folosindu-se de o contestatie la executare pe rol introdusa de tertii dobanditori? Multumesc.
creditorul trebuia sa arate mostenitorii defunctului, si sa ii cheme in instanta nu sa ceara numirea unui curator.
mostenitorii pot separat sa faca contestatie la executare, daca sunt in termen.
Conform art.1.107 NCC "Creditorii succesibilului pot accepta mostenirea, pe cale oblica,in limita indestularii creantei lor."
Multumesc. Creditorul a chemat in instanta mostenitorii (succesorii) in proces de numire a unui curator. Este pe rol contestatie la executare (contestatori sunt tertii dobanditori, intimati sunt succesorii). Intrebarea me aera daca creditorul poate cere dezbaterea succesiunii in acest proces de contestatie sau in altul initiat de el, acum ca i s-a respins cererea pentru curator.
Multumesc. Este vorba aici de creditorii defunctului, iar succesorii au acceptat mostenirea, fara sa o dezbata.