avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri

Buna seara!
Intr-o familie parintii au urmatoarele proprietati:
1 apartament pe numele tatalui
1 apartament in care mama si bunica sunt mostenitoare conform succesiunii dupa moartea bunicului
1 apartament pe numele ambilor
si urmatoarele datorii la banci
1 credit(overdraft) de 4000 lei mama
1 credit (overdraft) 2900 lei tatal
In cazul decesului copii mostenesc fireste activul si pasivul, nu? Daca nu se dezbate succesiunea, exista vreun termen de prescriere al datoriilor?Legal?
Cel mai recent răspuns: carmenystrate , utilizator 20:44, 6 Noiembrie 2012
Codul civil prevede:
Art. 1107

Acceptarea moştenirii de către creditori

Creditorii succesibilului pot accepta moştenirea, pe cale oblică, în limita
îndestulării creanţei lor.

In scopul recuperarii datoriilor, banca ar putea face demersurile necesare pentru declansarea procesurii succesorale.
Prescriptia nu curge contra creditorilor defunctului in privinta creantelor pe care acesia le au asupra mostenirii cat timp aceasta nu a fost acceptata de succesibili ori, in lipsa acceptarii, cat timp nu a fost numit un curator care sa-i reprezinte (2533 NCC)
Va multumesc mult, dar ati putea sa imi explicati mai clar, adica cu termeni mai putin avocatesti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - acceptarea mostenirii de catre creditori crystyn71 crystyn71 Buna seara! Scuze de deranj , dar am si eu o mica nelamurire. Am un credit ajuns in stare de executare silita nu am bunuri pe numele meu ,dar in decembrie 2012 ... (vezi toată discuția)
Cum se poate recupera datoria la intretinere? SCLIPEINICU SCLIPEINICU Propietarul a decedat si in apartament locuieste doi fii ai lui. De cand s-au mutat nu au platit intretinerea niciodata.Cum se poate recupera datoria, tinand ... (vezi toată discuția)
Datorii pe pers. fizica la acceptarea unei mosteniri bogdantanasiu bogdantanasiu Buna ziua! Neavand prea multe cunostinte in domeniul juridic, am decis sa ma inregistrez in aceasta comunitate, urmand sa va adresez o intrebare care ma ... (vezi toată discuția)