Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere politie pentru amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere politie pentru amenintare

Buna seara. Am un cetatean dintr-un bloc vecin care m-a amenintat foarte urat cu fapte violente. Vreau sa-i fac plangere pentru amenintare. Problema este ca nu prea am martori, adica ar exista, dar nu vor sa "se puna rau" cu respectivul. (amenintarea a avut loc in public, intr-o parcare inconjurata de vreo 5 scari de bloc).
Cineva mi-a spus ca daca n-am martori, poate sa ma dea el in judecata ptr calomnie. Este adevarat? Eu cred ca nu , calomnia trebuie sa fie savarsita in public, ori plangerea mea la politie nu este document public.
Evident nu ma astept sa i se faca cine stie ce, dar m-as multumit doar sa fie citat la politie unde sa i se explice putin ce prevede codul penal referitor la infractiunea de amenintare.
E bine s-o depun la politie, sau mai bine, la parchet?
bogdan2014, utilizator
Daca nu aveti dovezi , nu depuneti acea plangere !
Da, nu este calomnie depunerea plangerii la politie.
Din punct de vedere tactic este bine deoarece ar trebui sa il cheme la audiere si asa ar intelege ca nu a procedat bine.

Puteti face in plangerea scrisa mentiunea ca au fost prezenti si martori si care sunt aceeia cu identificare nume, prenume si adresa exacta.
Depuneti la politie plangerea.
@Andrei

Pai ce dovezi? Sa astept pana nebunul chiar pune in practica ce a zis?
bogdan2014, utilizator
De aceea v-am zis sa depuneți plangere.