avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revocarea unui ordin de protectie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Revocarea unui ordin de protectie

S-a emis un ordin de protectie pe durata de 6 luni.
Cel impotriva caruia s-a emis ordinul doreste sa formuleze o cerere de revocare.
As dori sa aflu raspunsul dvs la urmatoarele intrebari:
1.Daca prin ordinul de protectie nu s-a dispus ca paratul sa urmeze vreun tratament, nu a fost evacuat din locuinta, deoarece are alt domiciliu, ce trebuie sa dovedeasca acesta pentru a obtine revocarea?
2.Cererea de revocare se formuleaza pe un formular anume sau e o simpla cerere de chemare in judecata?
3. Se timbreaza?
4. Se depune la judecatorie?
5. Se motiveaza dupa criteriile ordonantei presedintiale?
6. Cum se poate motiva astfel incat sa detrmini o judecare cu adevarat de urgenta?

multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Cel mai recent răspuns: proastasatului , utilizator 21:06, 12 Decembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Cerere de revocare domnule/doamna avocat! Odata emis ordinul si consumata si faza apelului, cel impotriva caruia s-a emis ordinul are dreptul sa solicite revocarea acestuia.
L 217/2003, art. 34
(1) Persoana impotriva careia s-a dispus o masura prin ordinul de protectie pe durata maxima poate solicita revocarea ordinului sau inlocuirea masurii dispuse.
(2) Revocarea se poate dispune daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) agresorul a respectat interdictiile sau obligatiile impuse;
b) agresorul a urmat consiliere psihologica, psihoterapie, tratament de dezintoxicare ori orice alta forma de consiliere sau terapie care a fost stabilita in sarcina sa ori care i-a fost recomandata sau a respectat masurile de siguranta, daca asemenea masuri s-au luat, potrivit legii;
c) daca exista indicii temeinice ca agresorul nu mai prezinta un real pericol pentru victima violentei sau pentru familia acesteia.
(3) Cererea de revocare se solutioneaza cu citarea partilor si a unitatii de politie care a pus in executare ordinul de protectie a carui revocare se solicita. Participarea procurorului este obligatorie.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2015
proastasatului, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Poate va rog sa-mi raspunda cineva?
Intreb si eu despre revocare, e cineva amabil sa=mi raspunda?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocarea unui ordin de protectie AlexandraCu AlexandraCu Buna ziua! Care este procedura pentru revocarea unui ordin de protectie de catre reclamant? Multumesc (vezi toată discuția)
Se poate anula un ordin de protecție? dacă da, în ce condiții și care este procedura? mariana.ela mariana.ela Buna ziua. Am si eu o intrebare. Se poate anula un ordin de protectie. Daca da, in ce conditii si care este procedura? Va multumesc (vezi toată discuția)
Împăcare Alin isfan Alin isfan Daca am un ordin de protectie si nu ma pot apropia de sotie si copii care sant in centru materna mentionez ca nici de centru nu ma pot apropia la 200 metri noi ... (vezi toată discuția)