Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revocarea unui ordin de protectie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Revocarea unui ordin de protectie

S-a emis un ordin de protectie pe durata de 6 luni.
Cel impotriva caruia s-a emis ordinul doreste sa formuleze o cerere de revocare.
As dori sa aflu raspunsul dvs la urmatoarele intrebari:
1.Daca prin ordinul de protectie nu s-a dispus ca paratul sa urmeze vreun tratament, nu a fost evacuat din locuinta, deoarece are alt domiciliu, ce trebuie sa dovedeasca acesta pentru a obtine revocarea?
2.Cererea de revocare se formuleaza pe un formular anume sau e o simpla cerere de chemare in judecata?
3. Se timbreaza?
4. Se depune la judecatorie?
5. Se motiveaza dupa criteriile ordonantei presedintiale?
6. Cum se poate motiva astfel incat sa detrmini o judecare cu adevarat de urgenta?

multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
Cerere de revocare domnule/doamna avocat! Odata emis ordinul si consumata si faza apelului, cel impotriva caruia s-a emis ordinul are dreptul sa solicite revocarea acestuia.
L 217/2003, art. 34
(1) Persoana impotriva careia s-a dispus o masura prin ordinul de protectie pe durata maxima poate solicita revocarea ordinului sau inlocuirea masurii dispuse.
(2) Revocarea se poate dispune daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) agresorul a respectat interdictiile sau obligatiile impuse;
b) agresorul a urmat consiliere psihologica, psihoterapie, tratament de dezintoxicare ori orice alta forma de consiliere sau terapie care a fost stabilita in sarcina sa ori care i-a fost recomandata sau a respectat masurile de siguranta, daca asemenea masuri s-au luat, potrivit legii;
c) daca exista indicii temeinice ca agresorul nu mai prezinta un real pericol pentru victima violentei sau pentru familia acesteia.
(3) Cererea de revocare se solutioneaza cu citarea partilor si a unitatii de politie care a pus in executare ordinul de protectie a carui revocare se solicita. Participarea procurorului este obligatorie.
proastasatului, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Poate va rog sa-mi raspunda cineva?
Intreb si eu despre revocare, e cineva amabil sa=mi raspunda?