Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie Sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie Sportiva

Detin o asociatie sportiva non-profit infiintata in anul 2011,fara datorii, dar din cauza problemelor financiare doresc sa o vand sau sa caut investitori pentru a continua activitatea.Domeniul de activitate fiind fotbalul.Pentru a vinde asociatia cu baza sportiva cu tot, care ar fi procedurile ce trebuiesc urmate?
La o asociatie tip ong nu se discuta de vanzare ca la o firma ci atrageti in asociatie alte persoana ca membrii cu drepturi depline, se alege o noua conducere, se schimba sediul asociatiei daca acesta era la domiciliul unuia dintre membrii care nu mai doresc sa fie activi in asociatie, se inregistreaza la judecatorie schimbarile votate de adunarea generala si trecute in procesul verbal al sedintei adunarii generale semnat de catre toti membrii prezenti si gata.
Bunurile care se gasesc inregistrate in contabilitatea asociatiei cat si contractele pe care asociatia le are in derulare, raman in continuare asa cum sunt.
E foarte tare ca un club de fotbal nu are jurist. Nu e societate sa o puteti vinde. Gasiti mai intai investitorul, apoi prin intermediul unui jurist/avocat, treceti la "predarea" clubului, legal, prin judecatorie, cu modificare de acte constitutive.
daca demisionez din functia de presedinte si las asociatia in aer?cat de legal e....?asociatia a avut un contabil..fara jurist..fara avocat...
Da, puteti sa renuntati la functia detinuta si la calitatea de membru prin depunerea in scris a intentiei dumneavoastra si a datei in care sa intre in vigoare. Cititi detalii in og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile.
multumesc pentru raspunsuri...vreau sa va mai intreb inca ceva...imi creeaza un dezavantaj faptul ca nu o dezafiliez?sau ca nu imi dau demisia din functia de presedinte?care ar fi avantajele si dezavantajele mele in situatia de fata?