Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Butonul de la liftul etajului intai
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Butonul de la liftul etajului intai

este legal sa se scoata butonul de la lift daca apartamentele de la etajul intai nu platesc curentul pentru lift ?
DA. Din moment ce proprietarii etajului I au anunțat că nu doresc să folosească liftul și în consecință sunt scutiți de plata curentului, de ce ar trebui să mai existe buton de lift pt acest etaj.
In cadrul asociatiei de proprietari,liftul implica doua cheltuieli: intretinerea, care este obligatorie prin lege si se plateste lunar indiferent daca liftul este utilizat sau nu, si energia electrica aferenta functionarii, care se consuma ca urmare a utilizarii liftului de catre locatari Persoanele care locuiesc la etajul 1 pot fi scutite doar de la plata energiei electrice in conditiile in care nu utilizează liftul.
HG nr 1588/2007 ART. 35
Prin hotarâre a adunarii generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele
care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul1 din cladirile fara mezanin. De asemenea, în cazul cladirilor care au amplasate la etajele
superioare bai, spalatorii, uscatorii, prin hotarâre a adunarii generale, persoanele care
locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1
din cladirile fara mezanin pot sa fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului
de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor, în baza unor
angajamente personale,date în scris
catre asociatia de proprietari de catre persoanele care nu folosesc spatiile de la etajele superioare.

Este o diferenta semnificativa intre acordul asociatiei de proprietari pentru exonerarea de la obligatia platii c/v energie electrica aferenta lift si restrictionarea accesului la lift prin modificari dezafectari butoane comanda
Accesul la lift nu este legal sa fie restrictionat ,avand in vedere ca acesta poate fi utilizat si in cazuri speciale urgente medicale,inundatii,etc

ynocentta, utilizator
Doamna @ynocentta,
Poate nu stiti:
Intretinerea unui ascensor se face de catre o firma specializata/autorizata, etc, da? Ei, as. prop., incheie cu aceasta firma un contract de prestari de servicii in care un punct foarte important este numarul de statii.
Cum proprietarii de la etajul 1 sunt pentru a-i scadea de la costurile cu energia electrica, atunci la incheierea contractului se stipuleaza clar nr. de statii si chiar se mentioneaza ca liftul nu este folosit de acei proprietari si chiar nu este nevoie sa se scoata
Butonul de la liftul etajului intai ci baietii de la firma au alte metode de a face ca liftul sa nu poata fi folosit la acel etaj...
Dvs. ziceti ca: Accesul la lift nu este legal sa fie restrictionat ..... Pe ce va bazati?
Daca asa s-a hotarat in AG, pai asa se procedeaza, ce sa mai comentam ca e legal sau nelegal!

La mine in bloc, timp de 40 de ani, liful nu a avut statie la et. 1 - pen'ca asa s-a hotarat. Ei, acum oamenii au mai acumulat oarece ani, au inceput sa aiba probleme de sanatate si au solicitat ca liftul sa aiba statie si la et. 1. Simplu, s-a dicutat cu firma, s-au creat conditiile tehnice (deocamdata fara costuri) si acum toata lumea participa la cheltuielile cu consumul de e. electrica pentru lift.