Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Predare boxa bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Predare boxa bloc

Buna ziua, stie cineva ce drepturi mai are un fost proprietar de apart. asupra unei boxe in care isi are depozitate diverse lucruri si se incapataneaza de 3 ani sa nu o elibereze? boxa respectiva nu este in proprietatea nimanui dar exista o intelegere scrisa si semnata in fata notarului ca fostul prop. poate sa-si tina lucrurile depozitate pana la eliberarea boxei.
Stie cineva daca exista o lege sau pot pur si simplu sa intru in boxa si sa o eliberez.

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
Nu se poate ca boxa sa fie "in proprietatea nimanui". Poate e spatiu comun al blocului. Oricum, atata timp cat cineva are lucruri acolo, nu puteti sparge usa pur si simplu, riscati o violare de domiciliu, pentru ca prin acel act notarial persoana respectiva are dreptul de folosinta. Ar trebui sa stim mai multe despre acest act.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin