Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Este legal serviciu AirBnB in Romania?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Este legal serviciu AirBnB in Romania?

Buna ziua,

As vrea sa dau o camera de aprox 18 mp prin serviciul AirBnB. Exista un precedent legal pentru astfel de servicii? Sau un cadru legal?

As vrea sa stiu daca si cum pot face banii incasati sa-i impozitez (daca e nevoie), pentru a fi in legalitate.

Multumesc,
AirBnB este o provocare pentru fisc, instante si legiuitor. Ca atare, nu se stie precis cu ce se mananca asta. Ceea ce stim sigur e ca pe profit trebuie platit impozit.
tgeorgescu a scris:

Ceea ce stim sigur e ca pe profit trebuie platit impozit.

Aici trebuie dat un exemplu, sa zicem ca eu inchiriez o casa/apartament timp de un weekend si pe acel weekend voi fi platit cu 200-300 lei prin intermediul AirBnB (acesti banii ii voi declara la ANAF), omul care a venit la mine in casa decide sa dea un party si sa-mi distruga casa ca mai apoi sa plece la el in tara fara ca eu sa stiu nimic.
ANAF-ul ce va face in acest caz ? Unde este profitul meu, poate eu voi iesi pe minus cu foarte multi bani si ANAF-ul va trai fericit ca mi-a impozitat mie cei 16% din suma de 200-300 lei si nu-i impoziteaza pe barosanii care se joaca cu vilele prin comuna Buzescu.
In primul rand nu orice intrare de bani este profit. De ex. in Olanda sunt companii care lucreaza pentru cei care inchiriaza case prin AirBnB, oferind de ex. asternuturi curate sau alte produse/servicii pentru a inchiria cu succes casa respectiva. Si normal ca profitul va fi in acest caz diferenta intra suma platita de clienti si suma platita acestor firme, cheltuielile pe apa, gaz, electricitate, internet, varuit, schimbat mobila, etc.
tgeorgescu, utilizator
Nu plătiți taxe de 2 ori, ci se plătesc 2 taxe diferite pe venituri diferite în țări diferite. Explicație: să zicem că un turist plătește $50 pe noapte, din care AirBnB reține un comision de $5, iar diferența de $45 vi-o transferă dumneavoastră în calitate de gazdă. AirBnB plătește impozit (pe venit) în străinătate pentru cei $5, iar dumneavoastră trebuie să plătiți impozit (pe cedarea folosinței bunurilor) în România pentru cei $45. Este irelevant dacă ați emis sau nu bon/factură, sau dacă ați primit banii direct de la client sau indirect de la un intermediar (AirBnB).
Toate veniturile inregistrate de Airbnb sunt fiscalizate in Irlanda si apoi banii se transfera in contul personal.
Pentru a inregistra veniturile, trebuie sa completati formularul pentru venituri din strainatate – CLICK AICI [ link extern ]
mihai_pavelescu, utilizator