avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de lichidare

Am lucrat la o firma 8 zile si am cerut nota de lichidare.In nota de lichidare scrie salariul de incadrare,venit brut,7 zile lucrate,ore nem 8,val Co neefectuat 76,iar la restul rubricilor este trecut 0.Nu scrie nr. contractului de munca.Va rog sa imi explicati ce inseamna acest lucru si ce ar trebui facut.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:21, 13 Decembrie 2015
Nota de lichidare este un document care nu are la baza niciun text de lege.

Singurele documente care trebuie sa le luati de la angajator si care au o valoare juridica sunt:
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj
- c.i.m.
- decizia de incetare a c.i.m.
O sa fiu platita doar pentru 7 zile lucrate (desi au fost 8)?
@cristina0123
Am lucrat la o firma 8 zile .......... In nota de lichidare scrie ..........,venit brut,7 zile lucrate,ore nem 8,.....


Din ceea ce ati postat rezulta ca ati lucrat 7 zile si ati avut 8 ore nemotivate, adica 1 zi de lucru.
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2015
Florin Cioca, Consilier juridic
O sa fiti platita pentru cele 7 zile de munca.

Art.40 C.mun.
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
...;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....
Atat in nota de lichidare,cat si pe fluturas apar 8 ore nem,desi nu este cazul.Eu am lucrat 8 zile(tura de noapte).
Pot cere sa imi plateasca cele 8 ore ?
Trebuie sa-mi dea banii pentru o zi de concediu ?

Realizat ore lucrate 56ore 534
Spor noapte 25% 72ore 172
Spor ore suplimentare 175% 7ore 117
Spor ore weekend 200.0% 18ore 343
CO neefectuat 1zile 76
Ore CFS/Abs nem./Ore invoiri 0/8/0
Somaj 0.5% 6
CAS 10.5% 130
Sanatate 5.5% 68
Deducere 220
Tichete masa 5 47
Baza de impozitare 865
Impozit 138
Salariu net 900
La restul rubricilor este trecut 0.

Raspunsul primit din partea firmei este urmatorul:

"Nota de lichidare eliberata este valida. Dumneavoastra, in cursul perioadei contractuale 17.11.2015 - 27.11.2015, ati lucrat pe parcursul a 7 zile lucratoare. Zilele lucrate in plus, precum cele din weekend sau orele efectuate peste program in cursul saptamanii, sunt considerate ore suplimentare si le veti regasi in fluturasul de salariu atasat acestui mesaj.
Nota de lichidare nu cuprinde aceste date, ci doar zilele lucrate in cursul zilelor lucratoare din luna respectiva."


Alte discuții în legătură

Retinere andre3000 andre3000 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati daca se poate cu urmatoarea problema legata de fluturasul de salariu. Voi detalia fluturasul pentru a fi mai explicit. Tarif ... (vezi toată discuția)
Program de lucru 12/24 - calcul ore covi covi Buna ziua , Lucrez intr-o unitate spitaliceasca , programul este de 12/24 adica 7-19,19-7 cu liber 24 s.m.d ( nu avem liber 48h dupa tura de noapte ci, 24 ... (vezi toată discuția)
Vreau sa stiu papadel papadel am salariu de incadrare de 860 ron, 2 persoane in intretinere,lucrez numai de noapte. o noapte da si una nu. program orele 16-07, simbata duminica 12-07. (vezi toată discuția)