avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenirea sotului dupa 7 luni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenirea sotului dupa 7 luni

Buna ziua,

Am si eu o problema.
In luna mai 2015 sotul meu a figit de acasa la amanta.
Eu am ramas in apartament (propietate comuna), impreuna cu minorul in varsta de 8 ani.
Intre timp eu am depus actele pentru divort.
La a 2 infatisarea el a venit la proces zut de acord cu divortul , el a fost de acord ca eu sa raman cu copilul in apartament si sa plateasca o pensie alimentara de 276 lei Din pacate pe 8 decembrie nu s-a pronuntat divortul deorece nu s-a facut ancheta sociala, iar urmatorul termen este pe data de 19. ianuarie 2016.
Precizez ca toata perioada asta eu am platit ratele la casa si am intretinut casa si minorul.
Problema este ca de o saptamana vine la mine si imi spune ca vrea sa se intoarce acasa, sa-l las sa stea intr-o camera (apartamentul are
camere), ca el vrea sa fim iar o familie
Ce sa fac sunt obligata sa-l primesc in casa, sa stau cu el permanent?
Daca ii interzic ce se poate intampla?
Stiu ca partajul dureaza mult timp, dar eu trebuie sa stau cu el pana se termina partajul?

Multumesc.


Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:22, 12 Decembrie 2015
E și casa lui, omul are drept de proprietate asa ca ar trebui primit. Dacă nu vreți, se poate adresa instantei cu cerere de reintegrare în locuinta, puteți fi obligata de instanta sa îl primiți sau i se recomanda partajul, contează cum va apărați.
Mutumesc pentru raspuns.
Dar mai pot demonstara la pa/rtaj ca eu am platit perioada asta ratele si intretinerea la apartament?
Se va tine cont de toate astea?
Puteti demonstra ca ati platit ratele.
Despre intretinere puteti sa demonstrati ca ati platit-o, dar nu va foloseste la nimic: ati platit-o pentru ca stati acolo.
La partaj puteți solicita instanței să constate că ați plătit ratele și se va ține cont de acest lucru la împărțeală.
Deci sa inteleg ca ar trebui sa il primesc in apartament chiar daca el ne-a parasit pe mine si copil.
Asta pana se termina partajul.
Sau poate reusim sa trecem peste aceasta situatie neplacuta.
Dar e dureros cum fac unii ce vor, se distreaza si apoi se intorc la familii ca si cand nimic nu s-a intamplat.

Alte discuții în legătură

Divort cu minori turelu turelu Sunt casatorit din anul 2004. Dupa ce s-a nascut copilul in 2005 am vandut apartamentul in care locuiam (ce a apatinut mamei mele si vandut mie prin act ... (vezi toată discuția)
Fostul soț a încuiat sufrageria și a părăsit locuința comună. am dreptul să schimb butucul ușii fără să îi dau și lui o cheie? aura19731991 aura19731991 Buna seara.am divortat de 2 ani.dar nu am partajul facut.locuiesc cu baiatul meu in casa.baiatul e cu handicap accentuat.sotul meu a parasit locuinta comuna de ... (vezi toată discuția)
Soțul a schimbat yala de la apartamentul bun comun, din care am plecat de frică. ce șanse am să obțin cheia dacă fac plângere la poliție? Krista19825 Krista19825 Buna ziua, Sunt in proces de divort cu sotul meu. Am depus acțiunea de divort în sept 2018, primul termen a fost în feb 2019 Iar al doilea termen este pe ... (vezi toată discuția)