Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am drepul sa conduc autovehicule?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am drepul sa conduc autovehicule?

Buna seara! As dori sa stiu daca in baza acestei hotarari pot sa imi recuperez permisul de conducere fara a da examen. Ce ma sfatuiti? Sa fac apel? Stiu ca am gresit si imi pare foarte rau pentru ce am facut dar am nevoie de permisul de conducere pentru locul de munca. Va multumesc!
Ora estimata: 09:00
Complet: C3
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod proc. pen., condamnă pe inculpatul XXXXX XXXX, la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”. În temeiul art. 65 alin. 1 Cod penal, aplică inculpatului XXXXX XXX pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. În baza art. 67 alin. 1 Cod penal, aplică inculpatului XXXXX XXXXX pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o durată de 1(unu) an. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare. În temeiul art.92 Cod penal, stabileşte un termen de încercare de 2 ani (doi ani). În baza art. 93 alin. 1 Cod penal, obligă inculpatul XXXXXX XXXXXX la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art.93 alin.2 Cod penal, pe durata termenului de încercare inculpatul XXXXX XXXXX are obligaţia să frecventeze programele de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate apreciate ca adecvate de către Serviciul de probaţiune Suceava. În baza art.93 alin.3 Cod penal, stabileşte ca inculpatul XXXXX XXXXX să presteze timp de 60 de zile o activitate neremunerată în cadrul unităţii administrativ teritoriale a com. X X, jud. Suceava, câte 2 ore pe zi, programul de executare al acestei activităţi va fi stabilit de către Serviciul de Probaţiune Suceava. În baza art. 404 alin.2 Cod proc. pen., atrage atenţia inculpatului XXXXXX XXXXX cu privire la dispoziţiile art. 96 Cod penal referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art.404 alin.2 Cod proc. pen., atrage atenţia inculpatului XXXXX XXXX că în cazul în care nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse prin prezenta hotărâre, instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei închisorii. În baza art. 274 alin. 1 Cod proc. pen., obligă inculpatul XXXXX XXXXX la plata către stat a sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 200 lei din cursul urmăririi penale. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţa publică azi, 9 decembrie 2015.
Document: Hotarâre 183/2015 09.12.2015
Daca ramane definitiva in forma actuala, permisul se anuleaza, puteti sustine examen pentru un nou permis dupa un an de zile.

Aveţi posibilitatea să redobândiţi dreptul de a conduce autovehicule, respectiv să obţineţi un nou permis de conducere.

Numai în situaţia în care fostul titular al permisului de conducere îndeplineşte una din condiţiile art. 116, alin.1, lit. a,b,c,d menţionate mai jos, atunci acesta poate solicita aprobarea prezentării la examen în vedere redobândirii permisului de conducere, pentru toate categoriile avute anterior. Astfel, pentru redobândirea permisului de conducere care a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, solicitantul se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:

-- au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;

-- a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

-- interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art.64 lit.c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.