Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Finalitate contract servicii date Vodafone
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Finalitate contract servicii date Vodafone

Am avut un contract de date cu Vodafone, achizitionand si o tableta. Am terminat respectivul contract si doresc deblocarea tabletei respective. Doua intrebari am: este legal sa imi prelungeasca automat contractul fara sa ma intrebe de sanatate? A doua intrebare este: este legal sa imi ceara taxa de deblocare a terminalului desi am terminat contractul?
1. Daca nu v-ati exprimat expres dorinta de incetare a contractului in termenul de 30 zile inaintea expirarii sale (cautati la art. "Incetarea contractului") se considera prelungire tacita.
2. Taxa de deblocare a terminalului nu are legatura cu contractul la care faceti referire ... aceeasi taxa v-o cere si un service GSM pentru deblocare, desi nu ati cumparat tableta de la dansii.