avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2ani

buna seara,
am fost in concediu de crestere a copilului si pe data de 27 iulie ar trebui sa incep munca dar cei de la firma la caream lucrat mi-au cerut demisia fara nici un motiv.am inteles de fapt ca firma nu mai exista dar toti salariati au fost transferati pe alte firme.se putea face acelasi lucru si cu mine daca contractul meu de munca era suspendat?
daca firma si postul unde am fost angajata s-au desfiintat nu trebuia sa fiu anuntata printr-o adresa scrisa?
am dreptul la somaj?
Imi poate spune si mie cineva ce sa fac?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 23:05, 24 Iulie 2009
daca va dati demisia nu aveti dreptul la somaj.

Asa ca spuneti-le ca daca au desfiintat firma/ postul, sa va concedieze, asa cum este normal.
In acest caz de concediere individuala (art 65 codul muncii) veti avea dreptul la somaj.
Nu va dati demisia. De fapt cine va solicita demisia deca firma nu mai exista?
Este ceva neclar aici.
Cert este ca dumneavoastra trebuie sa-i anuntati ca va prezentati la munca din ziua urmatoare celei in care copilul a implinit 2 ani. Si daca firma s-a desfiiintat contractul d-voastra de munca inceteaza in baza art 65 din codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare Szegedi Szegedi Buna seara, sunt insarcinata in luna a 3-a iar firma la care lucrez de aproape 3 ani se muta in alt oras.Pot sa cer sa ma trimite in somaj? Daca sunt somera ... (vezi toată discuția)
Loc de munca - sunt fortata sa imi semnez demisia giullia giullia buna dimineata. as dori si eu un raspuns la intrebarea mea si sa ma invatati ce sa fac.lucrez cu contract de munca pe o perioada nedeterminata la o anumita ... (vezi toată discuția)
Despre desfacerea contractului de munca Roxa37 Roxa37 Buna ziua, am mare nevoie de un sfat si va rog sa ma ajutati. As fi beneficiat de indemnizatia de somaj pana in ianuarie 2011, dar pe 13 sept 2010 m-am angajat ... (vezi toată discuția)