Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere credit cu garantie imobiliara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere credit cu garantie imobiliara

Buna ziua,
In anul 2007 am contractat un credit cu garantie imobiliara pentru care a girat un var de-al meu cu apartamentul.Pana in 2011 totul a decurs bine,apoi nu am mai putut plati ratele.Deci in nov.2011 am platit ultima rata.Acum,in decembrie 2015 am primit o notificare pentru a plati suma restanta in 15 zile.Ce pot face in acest sens,in conditiile in care nu dispun de suma respectiva iar banca ma notifica sa platesc TOATA suma restanta in 15 zile?
Va multumesc!
Puteti formula contestatie la executare si sa invocati exceptia prescriptiei executarii silite .
Imi pare rau ca nu va dau vesti prea bune, insa, termenul de prescriptie pe care-l invocati se calculeaza alftel in cazul creditelor cu plati succesive (credite de consum sau ipotecare) decat in baza logicii cu care lumea in general este familiarizata (de la data ultimei plati). Dvs trebuie sa vedeti in extras cand a fost creditul trecut la restanta (vedeti si notificarea de exigibilitate trimisa de banca) si de atunci sa nu fi platit nicio suma sau sa nu fi recunoscut printr-un inscris in niciun fel datoria timp de 3 ani pana la punerea in executare. Daca sunteti in aceasta situatie, atunci puteti vorbi de prescriptie si o puteti invoca pe calea contestatiei la executare.
Succes!
debitexe a scris:

Imi pare rau ca nu va dau vesti prea bune, insa, termenul de prescriptie pe care-l invocati se calculeaza alftel in cazul creditelor cu plati succesive (credite de consum sau ipotecare) decat in baza logicii cu care lumea in general este familiarizata (de la data ultimei plati). Dvs trebuie sa vedeti in extras cand a fost creditul trecut la restanta (vedeti si notificarea de exigibilitate trimisa de banca) si de atunci sa nu fi platit nicio suma sau sa nu fi recunoscut printr-un inscris in niciun fel datoria timp de 3 ani pana la punerea in executare. Daca sunteti in aceasta situatie, atunci puteti vorbi de prescriptie si o puteti invoca pe calea contestatiei la executare.
Succes!

Suma reclamata de banca este aproximativ egala cu echivalentul ratelor pentru 4 ani.In aceasta perioada nu am platit nimic!

Chiar si in aceasta situatie trebuie sa vedeti cand a fost trecut la restanta creditul. De la acea data se naste dreptul creditorului de a cere executarea silita si implicit de atunci incepe sa se calculeze termenul de 3 ani (tinand cont si de ce am scris anterior). Trebuie sa apara pe extrasul de la banca. In termeni populari, principalul a trecut de pe curent pe restant, astfel ca tot creditul (principal + dobanzi+ penalitati) a trecut la restanta. Au fost cazuri in care trecerea la restanta s-a facut si dupa 6 luni de la data ultimei rate.

Succes!
Calculați degeaba. Pentru executarea silită a imobilului ipotecat, termenul de prescripție este de 10 ani.