Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere credit cu garantie imobiliara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere credit cu garantie imobiliara

Buna ziua,
In anul 2007 am contractat un credit cu garantie imobiliara pentru care a girat un var de-al meu cu apartamentul.Pana in 2011 totul a decurs bine,apoi nu am mai putut plati ratele.Deci in nov.2011 am platit ultima rata.Acum,in decembrie 2015 am primit o notificare pentru a plati suma restanta in 15 zile.Ce pot face in acest sens,in conditiile in care nu dispun de suma respectiva iar banca ma notifica sa platesc TOATA suma restanta in 15 zile?
Va multumesc!
Mentionez ca este ultimul mesaj pe aceasta tema intrucat nu doresc sa-mi petrec timpul pentru a va convinge de ceva anume. Sunteti liber sa interpretati legea cum doriti.

1. Nu vad legatura cu ce am spus eu. Cele doua articole se completeaza si confirma ce am spus anterior. Daca aveti o problema cu faptul ca eu intreprez dreptul la actiune ca fiind si dreptul de a cere executarea iar dvs numai ca dreptul de chema pe cineva in judecata, nu ma deranjeaza. Tocmai ca sa fie clar si sa evite orice fel de interpretari, noul cod civil a dat o definitie foarte clara prin art.2.500 alin (1): "in sensul prezentului titlu, prin drept la actiune se intelege dreptul de a constrange o persoana, cu ajutorul fortei publice, sa execute o anumita prestatie, sa respecte o anumita situatie juridica sau sa suporte orice alta sanctiune civila, dupa caz" . A constrange cu ajutorul fortei publice inseamna executare silita.

2. Decizia ICCJ pe care ati invocat-o are de-a face DOAR cu procedura invocarii prescriptiei in instanta (contestatie executare sau alte actiuni in instanta) nicidecum cu calculul acesteia in baza legii de la data incheierii contractului si in niciun caz nu se va aplica codul de procedura vechi pentru executarea silita in cauza, chiar daca contractul a fost incheiat pe vremea cand era in vigoare Codul de Procedura Vechi.
Art 6 NCC pe care l-ati mentionat (nu are legatura cu procedura!!!) confirma ce am spus mai devreme: asadar, prescriptia se calculeaza dupa legea in vigoare la data incheierii contractului (cod civ vechi si decretul 167). Codul de procedura aplicabil este cel de la data inceperii executarii si nu cel de la data incheierii contractului. V-am spus, va lamureste cel care a inceput discutia si o sa vedeti ca procedura de executare se face in baza noului cod de procedura daca a inceput dupa intrarea sa in vigoare (Feb 2013).

3. Dreptul dvs la opinie.

4. Daca motivati si in drept m-ati putea castiga la acest subiect.

5. Reiau: dreptul principal in cauza este dreptul de creanta si nu dreptul real ipotecar, care este accesoriu in acest caz si urmeaza calea principalului. Accesorium sequitur principale.

Va rog sa tineti cont ca v-am vorbit respectuos iar divergentele de opinie sunt benefice in acest domeniu.

Respect!

1, Interpretați eronat. Dreptul la acțiune intervine doar atunci când nu ai un titlu executoriu. Dacă ai titlu executoriu ai drept la executare, nu drept la acțiune. mai mult, dacă nu ai titlu executoriu ai 2 termene de prescripție separate, unul pentru dreptul la acțiune și altul pentru dreptul la executare, după ce ai obținut titlul executoriu. Dacă nici asta nu vă convinge este trist.

2.Nimic mai fals. Se referă la regulile după care se judecă excepția, inclusiv termen, curgere, etc. Citiți toată hotărârea și o să vedeți. Nu se poate aplica o lege de procedură unei instituții de drept doar parțial.

3.Corect!

4, Să vă țin un curs de drept civil? Ce sens are? Orice carte decentă de drept civil - pe vechea reglementare, precizează clar că, în materia prescripției extinctive Decretul 167/1958 este dreptul comun, restul actelor sunt reglementări speciale. Sigur cunoașteți principiul de drept conform căruia legea specială derogă de la Legea generală.

5,Reluați lectura art. 22 Decretul 167/1958 până îl înțelegeți.

În altă ordine de idei, MEA CULPA!

Am cercetat atent jurisprudența în materie și am constatat că există multe hotărâri în care s-a decis prescripția dreptului ipotecar datorită prescripției dretului la executare a creanței principale.

Pentru că aici suntem să ajutăm, nu să arătăm că suntem deștepți, mai ales când nu suntem, cum e cazul meu, o să precizez clar că aveți dreptate.

Dacă prescripția a început să curgă înainte de Noul Cod Civil, deci nu a fost întreruptă până în data de 01,10,2011, dreptul lor la acțiune este prescris.

IMicro Bucuresti, Consilier juridic
In final este relevanta data la care a fost incheiat contractul de credit sau data la care a inceput sa curga termenul de prescriptie?
Multumesc!
Va multumesc pentru sfaturi! Dupa multi ani-5,am reusit..."Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestaţia la executare. Anulează executarea silita si toate actele de executare silită efectuate in dosarul de executare nr. xxx/2019 al BEJ xxx xxx. Ia act ca contestatorul nu solicita obligarea intimatei la plata cheltuielilor de judecată. Cu apel in 10 zile de la comunicare. Apelul se va depune la Judecătoria xxx. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 27.01.2020.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 27.01.2020"
Doamne ajuta !! Sa vedem si apelul ...

(presupunand ca @AurelDani = @Danelian, ca fapt divers, ati deschis topicul in 2015, si in 2020, in ultimul mesaj, "dupa multi ani-5, ..." faceti referire la un dosar de executare din 2019)
trandafir2, moderator