Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trimiterea de la medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trimiterea de la medicul de familie

Buna ziua,

Mama mea este pensionare, si are nevoie de o artroscopie.A beneficiat in urma unei trimiteri de la medicul de familie, de un RMN gratuit.Medicul ortoped i-a spus sa vina in data de 17.12.2015 cu o noua trimitere de la medicul de familie pentru internare.Medicul de familie a spus ca nu poate elibera intr-un interval de 30 de zile decat un bilet de trimitere.
Este adevarat?Asta inseamna ca mama va trebui sa plateasca sptalizarea?

Multumesc
In baza biletului de trimitere şi a consultaţiei iniţiale pe care o face pacientul la medicul de specialitate, dacă acesta consideră că asiguratul mai are nevoie de alte consulturi de control, tot în baza acelui bilet de trimitere luat de la medicul de familie, fără să mai fie nevoit să mai ia altul, pacientul mai are dreptul la două consulturi în aceeaşi lună – pentru o boală acută, sau în cadrul unui trimestru – pentru o boală cronică.
Daca insa medicul de specialitate solicita alta trimitere, deoarece prima a fost oprita pentru diferite analize (RMN),iar pacientul vine la medicul de familie a doua oară într-o lună pentru afecţiunile lui cronice şi spune că are nevoie de o alta trimitere pentru că a obţinut programare la un medic de specialitate, aceea este considerată a doua consultaţie. Cum medicul de familie nu poate face două consultaţii într-o lună pentru o boală cronică, pacientul asigurat va fi nevoit să plătească o taxă de consultaţie.
Eventual mama dvs. va plati consultatia la medicul de familie, nu spitalizarea.
Va multumesc frumos pentru raspunsul dvs.