Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescrierea unei hotarari judecatoresti, pe latura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescrierea unei hotarari judecatoresti, pe latura penala, iar civil s-a dispus restituirea unor bunuri, apartinad unor terte persoane

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire, astfel:
Am o hotarare judecatoreasca, pe latura penala, de condamnarea a unui inculpat, in care instanta a dispus obligarea unor societati la restituirea bunurilor furate de catre inculpat, persoanelor civile, parti civile constituite in cazul dosarului penal.
Au trecut mai bine de 5 ani, iar partile civile nu au facut adrese de restituire bunuri, societatile, in cauza, neavand adresele partilor civile, inserate in hotarare, nu au facut demersuri de restituire.
Avand in vedere ca in termen de 5 ani s-au facut cheltuieli de pastrare a bunurilor, societatile in cauza au dreptul sa ceara anumite cheltuieli, in caz de restituire?
Daca partile civile nu-si solicita restituirea bunurilor, cat timp societatea este obligata sa le pastreze?
Va multumesc.
Flaviusela, utilizator