Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marca si factura+chitanta acelasi punct de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marca si factura+chitanta acelasi punct de lucru

Buna,
Apelez la acest forum dupa ce am discutat in prealabil la finante, la contabilitate, am si vazut cateva exemple elocvente pentru problema mea si nu m-am lamurit inca.
Problema: pot emite bon fiscal si in acelasi timp sa emit factura si chitanta in acelasi punct de lucru. Momentan functionam ca depozit en-gross, insa anumiti clienti nu vor factura, in concluzie, vreau sa emit bon fiscal pentru cine nu vrea factura si factura cu chitanta pentru cine vrea factura. Am vazut mai multi comercianti care fac acest lucru. Problema este ca au apelat la un artificiu si nu stiu care. Teoretic ai voie ori bon fiscal (+factura la cerere) ori factura + chitanta (un caz en-detail si celalalt en-gross). Eu vreau sa le fac pe amandoua in acelasi punct, asa cum am vazut si alti comercianti ca fac. Intr-un caz dintre comerciantii care practica acest lucru s-a folosit urmatorul artificiu: are doua puncte de luctu apropiate, unul este declarat en-gross si celalalt en-detail insa face si bon si factura intr-un singur loc, iar stocurile le regleaza cu avize intre gestiuni.
Am vazut insa si alte cazuti unde "ghiseul" este unic, face si bon si factura.
Cred ca se mai poate face o gestiune separata care se tine pe 0 iar cand cineva vrea bon, automat se face un transfer intre depozitul engross si magazinul endetail si se emite bon. Problema la solutia asta este ca trebuie gestiuni distincte (la solutia asta ar fi o gestiune cu stoc 0) insa trebuie si delimitata fizic, ceea ce nu este cazul la mine.
As mai putea sa ma folosesc de comertul electronic daca m-ar ajuta in vre-un fel, deoarece am de gand sa fac si astfel de comert. Nu stiu daca pentru asta mai am nevoie deaparat de o gestiune distincta fizic. Probabil am voie sa tin o gestiune pe 0 si doar la comanda sa aduc marfa in stoc.
In concluzie: nu stiu ce artificiu sa folosesc pentru a putea functiona in forma dorita de mine, si ce risc folosind aceste artificii. Multumesc mult de ajutor.
ShadowElf, utilizator
Din pacate, in lipsa unei convingeri in privinta primei parti a expunerii Dvs. (emiterea bonurilor si/sau facturilor in forma prezentata) si observand ca nimeni nu s-a incumetat sa va dea un raspuns elocvent, ceea ce pot face acum este sa va trimit pe un link care contine un ghid privind comertul electronic. Citit pe verticala, nu contine in mod expres raspunsul la intrebarea Dvs. privind gestiunea separate, dar poate gasiti unele date utile. [ link extern ]
De asemenea, am rasfoit legea 82/1991 a contabilitatii, legea 365/2002 privind comertul electronic si Codul fiscal si tot ce am gasit este o sectiune din Codul fiscal (art. 152^4) care se refera la un regim special adresat comerciantilor nestabiliti care practica acest tip de comert.
Sper sa primiti in continuare raspunsuri mai autorizate :)
ShadowElf a scris:

Buna,
Apelez la acest forum dupa ce am discutat in prealabil la finante, la contabilitate, am si vazut cateva exemple elocvente pentru problema mea si nu m-am lamurit inca.
Problema: pot emite bon fiscal si in acelasi timp sa emit factura si chitanta in acelasi punct de lucru. Momentan functionam ca depozit en-gross, insa anumiti clienti nu vor factura, in concluzie, vreau sa emit bon fiscal pentru cine nu vrea factura si factura cu chitanta pentru cine vrea factura. Am vazut mai multi comercianti care fac acest lucru. Problema este ca au apelat la un artificiu si nu stiu care. Teoretic ai voie ori bon fiscal (+factura la cerere) ori factura + chitanta (un caz en-detail si celalalt en-gross). Eu vreau sa le fac pe amandoua in acelasi punct, asa cum am vazut si alti comercianti ca fac. Intr-un caz dintre comerciantii care practica acest lucru s-a folosit urmatorul artificiu: are doua puncte de luctu apropiate, unul este declarat en-gross si celalalt en-detail insa face si bon si factura intr-un singur loc, iar stocurile le regleaza cu avize intre gestiuni.
Am vazut insa si alte cazuti unde "ghiseul" este unic, face si bon si factura.
Cred ca se mai poate face o gestiune separata care se tine pe 0 iar cand cineva vrea bon, automat se face un transfer intre depozitul engross si magazinul endetail si se emite bon. Problema la solutia asta este ca trebuie gestiuni distincte (la solutia asta ar fi o gestiune cu stoc 0) insa trebuie si delimitata fizic, ceea ce nu este cazul la mine.
As mai putea sa ma folosesc de comertul electronic daca m-ar ajuta in vre-un fel, deoarece am de gand sa fac si astfel de comert. Nu stiu daca pentru asta mai am nevoie deaparat de o gestiune distincta fizic. Probabil am voie sa tin o gestiune pe 0 si doar la comanda sa aduc marfa in stoc.
In concluzie: nu stiu ce artificiu sa folosesc pentru a putea functiona in forma dorita de mine, si ce risc folosind aceste artificii. Multumesc mult de ajutor.

Imi permiteti sa va aduc o veste buna?!
In privinta gestiunilor distincte prevederile s-au abrogat astfel:

H 479/2003 prevedea initial:

" Art. 4. - (1) Agenţii economici care efectuează atât activităţi de vânzare cu amănuntul, cât şi cu ridicata vor organiza respectivele activităţi în spaţii comerciale separate, cu gestiuni distincte pentru fiecare activitate, iar în contabilitate operaţiunile vor fi reflectate corespunzător.
(2) În cazul vânzărilor cu amănuntul efectuate prin magazine către agenţi economici ori către alte categorii de cumpărători decât populaţia, utilizatorii sunt obligaţi să emită bon fiscal şi, la cerere, factură fiscală. "

acest articol a fost modificat astfel de H 2398/2004

4. Articolul 4 va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - În sensul ordonanţei de urgenţă, prin livrări de bunuri cu amănuntul şi prestări de servicii direct către populaţie se înţelege acele activităţi desfăşurate cu caracter permanent. Nu intră în această categorie eventualele livrări de bunuri şi prestări de servicii direct către persoane fizice efectuate întâmplător de către agenţii economici, alţii decât comercianţii cu amănuntul."

Deci nu va mai bateti capul cu creerea unei gestiuni separate pentru ceea ce vindeti pe bon fiscal.

Mai mult aveti si pct 3 din aceeasi hotarare:
3. Alineatele (1) şi (3) ale articolului 3 vor avea următorul cuprins:
"Art. 3. - (1) Bonurile fiscale se emit de către utilizatori numai cu aparate de marcat electronice fiscale pentru care s-a obţinut avizul Comisiei de avizare a distribuitorilor şi a aparatelor de marcat electronice fiscale, prevăzută la art. 5 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, denumită în continuare comisie.
(3) În cazul în care în acelaşi spaţiu se efectuează atât livrări de bunuri cu amănuntul sau prestări de servicii pentru care este obligatorie utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, cât şi livrări de bunuri cu amănuntul sau prestări de servicii pentru care nu există această obligaţie, utilizatorii pot emite bon fiscal pentru toate bunurile livrate şi/sau serviciile prestate."

Puteti citi si varianta republicata a Hotararii 479/2003 in MO 348/.25.04.2005 unde nu veti mai gasi prevederea cu gestiunile distincte.

Succes!