Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariu dupa revenirea din concediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariu dupa revenirea din concediul de maternitate

Buna ziua! Am urmatorul caz: angajata x a fost in concediu de maternitate, 2 ani, cand s-au efectuat mai multe majorari salariale tuturor angajatilor (functionari publici). Dupa revenirea din acest concediu, se pot aplica toate majorarile salariale de care au beneficiat si colegii ei in acest timp de 2 ani? Va multumesc!
Mentionez ca majorarile s-au efectuat in 2015, iar angajata X revine la munca in 2016. Multumesc!
Potrivit art.10 alin.2 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

In acest caz, la revenirea din CCC va beneficia de majorarile de salariu .