Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara, va rog daca o persoana este din data de 19.12.2016, in concediu prenatal cod 08 (sarcina si lauzie), este posibil saprivind aprobarea Ordonanţei de Urgentă a Guvernului nr.20/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum si unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative beneficeze de marire salariala conform Legii 250/2016. incepand cu 01.01.2017?
Multumesc.
Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

In acest caz, la revenirea din concediu de maternitate sau din CCC va beneficia de majorarile de salariu .