Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Femeie batuta. "Nu fac plangere". ANONIM: Eu cum ajut?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Femeie batuta. "Nu fac plangere". ANONIM: Eu cum ajut?

Buna ziua.
Cunosc un caz in care o doamna este batuta de catre sotul ei aproape tot timpul. I se vad vanataile pe langa ochi cand vine sa faca curatenie in bloc. Doamna are putin peste 70 de ani iar sotul este pe la 80. Doamna in cauza nu isi reclama sotul pentru ca spune ca nu are unde merge.

Vreau sa o ajut, daca stiu ca e batutesi am vazut-o cum arata, ce as putea sa fac? Nu se poate sa reclam anonim undeva? Pe cine sa sesizez, sa faca macar o mustrare, o amenintare sotului?
Buna ziua. Este demn de apreciat faptul ca doriti sa interveniti, intr-adevar , cazu lacestei femei este impresionant, avand in vedere si varsta . Insa, acest gen de agresiune caruia femeia este supusa, normal, este pedepsit la plangerea prealabila a persoaneri vatamate. Daca ea nu depune plangere, nu vad cum ati putea proceda. Ati putea incerca sa faceti un denunt, anonim, insa, nu stiu in ce masura va fi luat in considerare. legile sunt stricte...Este posibil ca ea sa aiba parte de un tratament violent chiar si din partea altor membrii ai familiei, poate chiar al copiilor, asemenea cazuri, in ziua deazi, nu ne mai surprind. Incercati totusi sa stati de vorba cu ea si sa i spuneti ca poate depune oplangere la politie si ca ar fi spre binele ei daca aceste acte de violenta ar inceta.
Denuntul , in mod firesc , trebuie semnat.
Insa agentii de politie pot pastra secreta identitatea dumneavoastra .Puteti chiar sa o indrumati pe aceasta doamna catre un centru privind combaterea violentei domestice , unde poate primi ajutor de specialitate.
Daca-i sunteti , in vreun fel , apropiata , ati putea sa o convingeti pe ea sa ceara sprijin , fie agentilor de politie , fie institutiei mai sus mentionate.
Fiecare dispune de propriile alegeri ...in unele situatii...e greu a sista niste agresiuni , posibil din cauza unui trecut similar , acest mod de a trai , intr-o teroare fizica si pshica,fiind perceput ca normalitate.

[ link extern ] .

Avand in vedere varsta inaintata a persoanei , daca nu se va actiona , urmarile pot fi chiar nefaste , intrucat organismul nu mai este atat de rezistent ca al unei persoane tinere.

Eu v-as sfatui sa aveti curaj si sa luati atitudine .Nu vad sa vi se intample dumneavoastra ceva rau , daca aceasta e temerea dumneavoastra , atata vreme cat agentii de politie au in vedere comportamentul abuziv al sotului partii vatamate.

Iar daca se va constata ca acesta sufera de vreo afectiune psihica , procurorul , chiar in etapa urmaririi penale , poate dispune una din masurile de siguranta privind tratarea acesteia: internarea medicala , sau obligarea la tratament medical , in functie de severitatea bolii pshice .

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
legally a scris:

Buna ziua. Este demn de apreciat faptul ca doriti sa interveniti, intr-adevar , cazu lacestei femei este impresionant, avand in vedere si varsta . Insa, acest gen de agresiune caruia femeia este supusa, normal, este pedepsit la plangerea prealabila a persoaneri vatamate. Daca ea nu depune plangere, nu vad cum ati putea proceda. Ati putea incerca sa faceti un denunt, anonim, insa, nu stiu in ce masura va fi luat in considerare. legile sunt stricte...Este posibil ca ea sa aiba parte de un tratament violent chiar si din partea altor membrii ai familiei, poate chiar al copiilor, asemenea cazuri, in ziua deazi, nu ne mai surprind. Incercati totusi sa stati de vorba cu ea si sa i spuneti ca poate depune oplangere la politie si ca ar fi spre binele ei daca aceste acte de violenta ar inceta.

In cazul in care lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice sunt săvârşite asupra membrilor familiei, actiunea penala se pune in miscare si din oficiu, deci nu numai la plangerea prealabila a persoanei vatamate (a se vedea art 180 alin 3 cod penal).
Deci , daca se face un denunt...politia trebuie sa ia masuri.
Rodica Ciobanu, Avocat
Da, cu siguranta se poate face o sesizare la politie si apoi e treaba partilor din proces daca se vor intelege cu ocazia procesului penal.