avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am o nelamurire ma ajuta cineva?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am o nelamurire ma ajuta cineva?

ma intereseaza sa aflu de la ce data se calculeaza acele 90 de zile(suspendarea permisului)
-de la data ultimei dovezi
-de la solutionarea cazului
in prezent de 2 luni eu nu mai am dovada si astept solutionarea cazului
tnx
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 14:38, 27 Iulie 2009
buna, in cazul meu cele 90 zile de suspendare au fost calculate de la data expirarii ultimei dovezi...astfel cand mi s-a dat NUP aveam deja 45 de zile de cand nu mai conduceam, am dat examen pt reducerea pedepsei de 30 zile si mi-am luat carnetul.
O zi buna!
pustiull a scris:

ma intereseaza sa aflu de la ce data se calculeaza acele 90 de zile(suspendarea permisului)
-de la data ultimei dovezi
-de la solutionarea cazului
in prezent de 2 luni eu nu mai am dovada si astept solutionarea cazului
tnx



In primul rand trebuie de vazut care va fi solutia in cazul dumneavoastra, daca veti fi gasit vinovat sau se va dispune NUP sau SUP.
Daca ne-ati spune si pentru ce sunteti cercetat va raspundem la subiect.
buna ziua
pentru ce infractiune a fsot suspendat dretpul de a conduce ??
am lovit acum 2 luni si jumatate pe o fata pe trecerea de pietoni
nu am lovit-o rau doar cu roata stanga am calcat-o( a avut o contuzie)
fata a dat declaratie ca nu are pretentii materiale.. nu solicita iml si nu doreste sa se judece cu mine
mi-a dat dovada 15 zile
dupa cele 15 zile am facut cerere catre procuror pt prelungirea dovezii dar cererea mi-a fost respinsa
eu de 2 luni numai am dovada astept solutionarea cazului..
dasta am si intrebat aici pe forum de cand se ia in calcul cele 90 de zile
buna ziua
solutia data de procuror o stiti in functie de aceasta se va stabili supendarea dreptului de a conduce ,solicitati procurorului de caz sa va comunice solutia adoptata .
avocat d homeag

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutionare dosar nup - retinerea permisului Gulgutzu Gulgutzu As vrea sa stiu in cazul in care s-a retinut permisul pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice si primirea de \"Neurmarire Penala\", dosarul ... (vezi toată discuția)
Recuperare permis auto RaluAlexCip RaluAlexCip Pe 04 noiembrie am intrat cu masina intrun taxi care a franat brusc la trecere. In taxi o doamna a acuzat dureri cervicale, a venit salvarea, la spital nu a ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni Ciprian1976 Ciprian1976 As dori un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu: Pe 10 martie 2010 am lovit un baiat pe o trecere de pietoni(de fapt a venit in fuga si s-a lovit de ... (vezi toată discuția)