Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare

Cine are obligatia de a < emite> ordinul de deplasare. Cand spun ,emite,ma refer la completarea cu antet,numele persoanei care urmeaza a face deplasarea,scopul deplasarii,durata,unde..,sampila unitatii si semnatura,date emiterii ordinului
Cunosc ca persoana care urmeaza sa faca deplasarea,completeaza datele in urma carora se deconteaza numerarul,evident dupa aprobare. aveti un cadru legislativ?
Buna ziua,
Aceasta obligatie ii apartine conducatorului unitatii. Acesta isi poate delega atributiile unui alt angajat.
Art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

....