Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare

Cum putem muta un angajat intr-un alt birou, cu preluare de atributii de la o alta functie, care va lucra acelasi lucru, pe tura diferita cu un alt angajat cu functie diferita, in conditiile in care angajatul nu doreste acest lucru? Art.17 din Codul muncii se refera si la fisa de post si la modificarea ei. Se poate "evita" acest articol din lege si emite doar o decizie ? Cum se poate obliga angajatul sa accepte noile atributii fara sa ii modificam functia, daca aceste atributii sunt identice cu cele ale altui angajat cu alta functie ?
Se poate emite o decizie de delegare de competenta, care nu este reglementata in Codul Muncii .

Delegarea de competenta sau de atributii nu necesita acordul salariatului.

Art. 40 C.mun. :
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Modificarea trebuie sa fie permanenta, deci alta varianta in afara de delegare de competenta.
Nu exista , decat incheierea unui act aditional la c.i.m..
Actul aditional modificat nu necesita acordul salariatului ?
Necesita acordul salariatului , in caz contrar nu-si va produce efectele pentru care se doreste a fi incheiat.