Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare

ce lege ne spune care este locul legal pentru a conova un angajat la cercetare disciplinara. Daca sediul firmei este la 400 km, in baza a caror documente se poate prezenta la cercetare? Poate impune si cazare, acest timp de deplasare. Locul se comunica de catre firma,dar in ce baza legala? Nu poti cheltui cateva sute de lei pe care poate nu-i ai. si atunci cum sa te prezinti. Nu este obligat patronul sa te convoace la punctul tau de lucru?
Potrivit art.251 alin.2 C.mun., in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

Asadar, locul este ales de catre angajator.
Multumesc.