avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cotele de impozitare pe veniturile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor

Buna ziua,

Pt 2 salariati angajati cu 2 ore este valabil procentul de 1%? sau tb sa fie angajati cu 8 ore?

Pt modificarea Codului Fiscal:
(1) Cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor sunt:
a) 1 % pentru microintreprinderile care au peste 2 salariati, inclusiv;
b) 2 % pentru microintreprinderile care au un salariat;
c) 3 %, pentru microintreprinderile care nu au salariati."

Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:08, 18 Decembrie 2015
Va rog sa cititi art. 51 din noul cod fiscal:
(4) În sensul prezentului articol, prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Condiția se consideră îndeplinită și în cazul
microîntreprinderilor care:
a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parțial dacă fracțiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;
b) au încheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, în cazul în care remunerația acestora este cel puțin la nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microintreprindere cu un salariat cu norma partiala ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca am o microintreprindere cu un angajat cu norma partiala de 2 ore, ce cota de impozit platesc 1 % sau 3%?...nu imi este clar Multumesc (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul microintreprinderii Passanger1 Passanger1 Daca am 4 angajati cu cate doua ore fiecare cat platesc impozit pe venitul microintreprinderii? (vezi toată discuția)
Impozit microintreprindere Mihaela2003 Mihaela2003 In cazul unei microintreprinderi care are 2 angajati cu 2 ore/zi si un angajat cu 3 ore/zi cum se calculeaza impozitul pe venit ? (vezi toată discuția)