Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie mare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie mare

Acum o saptamana si jumatate ,sotul meu. a fost oprit de un echipaj al politiei pe raza localitatii unde locuim iar la testarea cu aparatul echilotest i sa gasit o alcoolemie de 1,44 in aerul expirat. Au fost recoltate si probe de sange ,al caror rezultat nu a venit inca. Mentionez de asemenea ca are permis doar de categoria B. As vrea sa stiu care sunt urmariile acestui fapt si care sunt pasii care trebuie urmati dupa ce ne vin rezultate de la testele de sange? Va multumesc anticipat.
Buna ziua, avand o alcolemie asa mare cel mai probabil va fi trimis in judecata. daca nu are antecendente penale... poate obtine o condamnare cu suspendare.
Ii va fi retinut permisul in tot acest timp si pentru ca dosarul sa se solutioneze mai repede va sfatuiesc sa mearga pe procedura simplificata de recunoastere a vinovatiei si sa dea apoi din nou examen pentru redobandire permis.... pentru ca permisul va fi anulat in cazul dumneavoastra. Sfatul meu e sa apelati la un specialist pentru ca daca mai sunt si antecendente risca foarte multe.
Sper ca v-am fost de folos!