Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu asistent social primarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu asistent social primarie

Buna ziua, sunt asistent social la o primarie , noua ni s-au marit in iulie salariile cu 12 & , din prezenta ordonanta inteleg ca noua nu ni se va mai mari si cu cei 10 % aprobati acum pentru bugetari, as doari sa stiu daca eu in calitate de asistent social pot beneficia de majorarea de 25 % acordat pentru sistemul public de asistenta sociala.Va multumesc

cu respect
Se aplica majorarea de 25% doar salariatilor serviciilor publice de asistenta sociala organizate in baza art. 106 din legea 272/2004 (SPAS-uri). Pentru salariatii din compartimentele de asistenta sociala ale primariilor se aplica majorarea de 10%.
Buna ziua,
In Legea 272/2004 art. 106 precizeaza:ART. 106
Autoritatile administratiei publice locale, prin intermediul serviciilor de asistenta sociala, pot initia, in limita prevederilor bugetului de stat sau ale bugetelor locale si in limita bugetelor de venituri si cheltuieli prevazute cu aceasta destinatie, campanii de informare a parintilor, in vederea:
a) constientizarii de catre parinti a riscurilor asumate prin plecarea lor la munca in strainatate;
b) informarii parintilor cu privire la obligatiile ce le revin in situatia in care intentioneaza sa plece in strainatate, nu m-am lamurit deloc
Scuze, m-am uitat la altceva:">... art. III din legea nr. 293/2015 spune ca majorarea de 25% se acorda personalului din cadrul sistemului public de asistenta sociala, asa cum este el definit de OUG 70/2014. Iar art. 3 din OUG 70/2014 spune urmatoarele:
Art. 3
In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin sistemul public de asistenta sociala se intelege institutiile si unitatile publice de asistenta sociala care furnizeaza servicii sociale.
Institutiile si unitatile publice de asistenta sociala sunt definite in art. 41 din legea 292/2011:
ART. 41
(1) Serviciile sociale acordate şi administrate de către autorităţile administraţiei publice
locale se înfiinţează prin hotărâre a consiliului local şi pot fi organizate ca structuri cu sau
fără personalitate juridică.
(2) Structurile publice cu personalitate juridică sunt organizate ca instituţii de asistenţă
socială conduse de un director, sprijinit de un consiliu consultativ compus din reprezentanţi ai
beneficiarilor şi ai partenerilor sociali din unitatea administrativ-teritorială respectivă.
(3) Structurile publice fără personalitate juridică se organizează ca unităţi de asistenţă
socială în cadrul aparatului de specialitate al primarului, precum şi în cadrul serviciului public
de asistenţă socială din subordinea consiliilor judeţene, consiliilor locale ale municipiilor şi
oraşelor, consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti şi Consiliului General al
Municipiului Bucureşti.
(4) În scopul realizării unui management eficient, în cazul unităţilor de asistenţă socială,
responsabilitatea privind coordonarea şi administrarea resurselor umane şi materiale aferente serviciului respectiv poate fi delegată şefului unităţii.
(5) Instituţiile şi unităţile de asistenţă socială funcţionează sub denumiri diverse, cum ar fi:
centre de zi sau rezidenţiale, locuinţe protejate şi unităţi protejate, complexuri multifuncţionale sau complexuri de servicii, cantine sociale, servicii mobile de distribuţie a
hranei e
tc.
Buna ziua,
Multumesc, la noi asistentul social este incadrat la Compartimentul social care este acreditat iar in organigrama figureaza 1 post si jumatate.
cu respect,