Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hartuire sau nu - sanse pentru exercitarea exclusiva a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hartuire sau nu - sanse pentru exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti

buna ziua
Nu am crezut niciodata ca voi trece prin asa ceva in 6 ani de casnicie...dar viata te pune in diferite situatii si a mea e cam asa...
M-am casatorit acum aproape 7 ani casatorie din care au rezultat doi copii inca minori 6 si 4 ani...o buna bucata am crezut ca am o casnicie linistita doar cu discutii in contradictoriu cateodata dar fara certuri majore jigniri sau alte probleme grave...Acum aproape 4 ani au inceput sa apara niste semne pe care la momentul acela le-am considerat ,,slabiciune" ...dupa o discutie in contradictoriu cu sotul meu acesta s-a incuiat in baie si-a gaurit venele cu un ac a lasat sa curga sange pe jos a urmat o scena groaznica dupa care a fugit de acasa ....abia a oua zi dupa multe cautari l-am gasit in casa soacrei mele ascuns in sifonier ....radea:( Am incercat de atunci sa discut atat cu el cat si cu familia lui despre gravitatea faptei dar ei au considerat ca reactia a fost normala . A urmat o perioada calma dupa care au reaparut plecarile de acasa nopti zile in care il cautam cu prietenii apropiati gasindu-l dormin in masina prin locuri si parcari retrase ,,,,,vizibil depresiv. In urma discutiilor cu sotul meu imi motiva ca el a dus o copilarie nefericita si eu nu.
A urmat un episod de relatie extraconjugala a sotului meu cu bona copiilor nostri episod care am constatat ca a durat mai bine de 1 an.......a plecat de acasa mutandu-se cu bona la domicilu soacrei mele din nou parasind domiciliul conjugal de data aceasta pt 3 luni......am iertat tot si am sperat ca vom putea repara casnicia noastra....
In luna noiembrie mai precis pe 9 noiembrie sotul meu in urma unei necomunicari familiare pt ca nu a existat nici o cearta sau disputa.....a ingerat voluntar antigel plecand de acasa......din nou am rugat prietenii sa-l caute l-au gasit pe malul unei ape in autoturism ... intr-o stare euforica dar nu le-a spus ce a facut .....a doua zi a fost gasit inconstient in masina ....am aflat de asta prin apel la 112 ( sunt asistent medical la ambulanta)....am facut tot ce era omeneste posibil pt ai asigura nu numai supravietuirea cat si sanatatea......Dupa o perioada de spitalizare de 14 zile si un control psihiatric impus de spital , diagnosticul la externare a fost ,,intoxicatie acuta voluntara cu etilenglicol...tulburare a personalitatii de tip instabil emotional reactie depresiva cu tentativa autolitica.....Tot el a decis in ziua urmatoare dupa externare sa se mute definitiv la domiciliul mamei lui...inaintand actele de divort ...solicitand drept de vizitare si luare a copiilor minori la noul domiciliu.....lucru pe care eu il consider nesigur pentru siguranta fizica si psihica a copiilor mei
As dori sa stiu ce sanse am din punct de vedere legal sa obtin custodia deplina a minorilor si drepul de vizitare sa se petreaca la domiciliul copiilor doar in prezenta mea
Si cum as putea scapa de hartuirea psihica prin mesaje atat asupra pea cat si a copiilor pe care ii suna obsesiv ,,,,ne urmareste peste tot ma amenintat chiar cu apel prin 112 ca am rapit copii pt ca am fost intr-o vizita scurta la matusa mea in orasul vecin

Sper din suflet ca cineva sa ma poata sfatui

Cred ca ar fi mai bine sa luati legatura cu un avocat care sa va reprezinte, e un subiect sensibil si e mai sigur sa aveti un specialist langa dvs. Luati-va masuri.
Va spun si eu, ca daca aveti cum sa dovediti cele relatate, episoadele suicidare repetate si manifestarea la nivel comportamental pe fondul tulburarii de personalitate care include deviatii calitative sau cantitative ale sferei afectiv-volitionale si instinctive, adica ca nu prezinta un cadru propice, de siguranta si armonie pt copii, veti reusi sa obtineti custodia copiilor. Este extrem de important sa dovediti instabilitatea emotionala si pericolul la care pot fi expusi niste copii in preajma tatalui lor - sa stiti ca tulburarile de personalitate pot fi doar ameliorate, ele apar pe la adolescenta, insa se manifesta mai tarziu, bizareriile, ciudateniile, sunt de fapt semne ale bolii. Personal, ma intreb, cum a putut considera familia sotului ca fiind ceva normal, ceea ce s-a intamplat- venele gaurite in baie, fuga, disparitia si gasitul lui in sifonier (!!!?)in casa mamei...razand.
Pastrati-va calmul si porniti hotarata pe acest drum, copii dvs si dvs personal aveti nevoie de armonie si echilibru, deci, puneti-va la adapost de fostul sot - mai devreme sau mai tarziu, tot la despartire ajungeati, bonavii cu tulburari de personalitate/ e posibil sa fie chiar borderline, asa..la prima citire din ce ati spus, transforma viata familiei intr-un cosmar.