avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Completare - executare silita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Completare - executare silita minor

Mi-am relatat povestea in februarie 2016 , cand spuneam:,, ,sunt mama unui baiat de 12 ani si il cresc singura de cand acesta avea 5 luni.tatal, in aceasta perioada l-a vizitat foarte rar,iar atunci cand venea era violent fizic si verbal. in vara anului trecut ,tatal copilului a deschis un proces prin care cerea stabilirea legaturii cu minorul in anumite perioade, iar instanta i-a dat castig de cauza. bineinteles,ca minorul a refuzat sa mearga. a venit cu executorul si insotit de politie, insa rezultatul a fost acelasi. in procesul verbal intocmit de executor este precizat faptul ca eu nu m-am opus executarii si sunt consemnate motivele pe care minorul refuza sa mearga cu tatal. dupa acest episod ,minorul a fost obligat la 3 luni de consiliere, fapt care a inrautatit si mai mult situatia, deoarece il duceam fortat la aceste sedinte, iar rezultatul final a fost acelasi. dupa aceasta consiliere,am simtit ca se petrece ceva cu fiul meU- se accentuase teama -,astfel incat am ajuns la psihiatrie diagnosticul;tulburari emotionale ,cu elemente depresive,stari de anxietate ,tratament-serlift-antidepresiv pt cel putin 6 luni. in aceasta pero=ioada , tatal a deschis un alt proces in care cere daune cominatorii, si, surpriza, castiga - irevocabil. sunt obligata sa platesc 100lei/zi,in favoarea reclamantului, pana la executare. ce pot face, pt ca minorul refuza in continuare, iar starea lui de sanatate e cea mentionata mai sus. multumesc anticipat!"

Ce s-a intamplat
de atunci?? O contestatie la executare respinsa ca inadmisibila, continuarea tratamentului psihiatric si refuzul categoric al copilului de a face o alta consiliere, refuz sustinut de medicul psihiatru.Tatal, bineinteles ca a venit de cateva ori in perioada celor 3 luni, in care eu eram obligata sa conving minorul sa mearga la tata. ApoiCAnd s-a vazut cu buzunarul plin a uitat de ,, iubirea inflacarata '' pe care i-o purta fiului sau si a renuntat sa mai vina. A uitat ca in perioada aceea , de 3 luni era si ziua copilului , dar cum a uitat de 11 ori ca e ziua lui , cum a uitat de 11 ori ca e 1 iunie, cum a uitat de 11 ari ca e Craciunul, sau Pastele,... ce mai conteaza o data! Cu siguranta va mai veni, tot insotit de martori, atunci cand va trebui sa -si constituie acte , necesare pt deschiderea ynui nou proces. Pana atunci , mama ramane buna de plata, pt ca n-a gestionat bine situatia ,timp de 12 ani, cand tatal a umblat hai-hui, bineinteles cu dorinta arzatoare da a-si imbratisa copilul, APROAPE NECUNOSCUT. Deci, unde era iubirea tatalui? Va spun eu: n-a existat niciodata! Nu poti uibi o persoana pe care n-o cunosti ,langa care n- ai trait deloc! Asta este HARTUIRE!!! Un parinte care simte ceva pentru copilul sau, lupta pt binele copilului, lupta sa castige simpatia copilului si nu sa castige procese. Cei care ajung sa -si insuseasca baniidestinati propriilor copii , nu pot fi numiti parinti ,ci canalii. O zi cat mai placuta!
Domnul nu a venit desi avea program de vizita?
Penalizarile v-au fost calculate deja sau doar s-a stabilit cat sa fie pe zi pentru nerespectarea programului de legaturi personale?
Daca inca nu s-a calculata suma, neaparat sa aveti martori ca tatal nu a venit.
De fapt, puteti trimite notificari oficiale tatalui ca nu s-a prezentat la programul de vizita pentru ca la stabilirea sumei finale sa nu aveti nimic de plata.
Personal nu inteleg cum de s-a ajuns sa duceti fortat copilul la consiliere, ce se intampla acolo? De ce rezultatul consilierii nu a fost cel scontat?
Ati informat ca duceti minorul la psiholog privat/psihiatru? Tatal a fost instiintat din timp despre aceste sesiuni? Mai mult, psihologul privat sau psihiatrul, au vorbit cu tatal, au avut sansa sa discute cu acesta?
Va intreb mai multe pentru ca de exemplu am cazul unui prieten apropiat pentru care am fost martor, un om extraordinar de cald si de bun. Am fost sa luam copilul la program, eu stateam mai departe in masina. Omul a sunat la interfon, a incercat sa sune pe telefon. Fosta sotie a iesit in balcon, l-a vazut, a intrat in casa. Eu am observat-o din masina, ea insa nu pe mine. Prietenul meu a revenit in masina, am plecat in oras, ma asteptau in parc sotia si copilul si el a ramas cu noi pana seara.
La procesul deschis de fosta sotie pentru custodie unica, a spus printer altele ca la data si orele la care eu fusesem cu el, acesta a facut scandal, a tipat, a urlat. Avea si ea o vecina ca martor.
Ceea ce nu stia ea era ca la toate vizitele, la program, omul ori a filmat, ori a avut martori.
Evident ca nu a pierdut custodia comuna si acum, mai nou, fosta incepe sa plateasca culmea, 100 lei zi, culmea, cadru didactic. Discursul ei insa e identic cu al dumneavoastra.

Evident ca pot fi si exceptii insa daca tot aji ajuns in acel punct si inteleg ca exista un raport conform careia dumneavoastra nu ati cooperat si vina pentru aceasta relatie problematica va apartine, ar fi indicat sa cautati alta modalitate sa rezolvati lucrurile.

Daca tatal nu vine la programul de vizita nu are cum sa ceara penalizari.
Neaparat sa aveti martori.
De asemenea, daca povestea dumneavoastra e reala, atunci puteti incerca sa cereti custodie unica si program de vizita restrans bazat pe hartiile pe care le aveti deja la dosar. Atentie insa ca probababil se va cere expertiza minorului, daca nu il duceti pierdeti din start.




dana2016, cum a fost intocmit raportul de consiliere psihologica dupa consilierea de 3 luni? Dupa acest raport ati fost penalizata cu 100ron/zi?Dupa acest proces ati deschis contestarea la executare care a fost respinsa?
Iar ulterior ati dus copilul la psihiatru ales de dvs?
Diagnosticul acestuia referitor la starea copilului a ajuns in procesul intentat de tata pentru daune cominatorii?
Va intreb toate acestea pentru ca mi se pare dramatic sa se ajunga in situatia ca minorul sa fie sub tratament PSIHIATRIC si instanta sa dea castig de cauza printr-o sentinta definitiva transformata intr-o suma de bani pe care dvs trebuie sa o platiti ca o penalizare, ca o pedepsa, pe langa faptul ca probabil platiti tratamentul psihiatric.Ati fost acuzata, pe bune, ca nu ati gestionat bine situatia, sau a fost doar o expresie a dvs?
Tatal stie de acest tratament, s-a oferit sa plateasca ceva? Daca nu, de ce nu solicitati pe cale de instanta ca tratamentul sa fie platit de ambii parinti? De ce sa nu participe la o situatie pe care a creeat-o?
De ce ati spus ca ''tatal s-a vazut cu buzunarele pline '', dvs ati platit suma totala inainte de expirarea celor 3 luni, iar apoi tatal nu a mai venit la programul de vizitare?

Ma iertati ca pun atatea intrebari, dar sunt intr-o situatie la buza executarii silite, cu diferenta ca baietelul meu nu a ajuns la psihiatru, si rapoartele psihologice de pana acum au evidentiat trauma fizica si psihica la care a fost supus cand era in programul de vizitare la tatal sau acasa......
In cazul in care copilul a fost abuzat de catre tata nu inteleg cum s-a ajuns la penalitati. Ma gandesc ca violentele verbale si fizice la adresa copilului le-ati demonstrat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita minor abuzat psihic de catre tatal-creditor elianadeea elianadeea In urma divortului de acum 12 ani (divort pronuntat in 2004 din vina exclusiva a tatalui, dovedindu-se violenta acestuia ), autoritatea parinteasca a fost ... (vezi toată discuția)
Copilul meu refuză să mai meargă la consilierea psihologică OctavianMario OctavianMario Am un copil de 4 ani jumate și prin instanță am fost dispus sa mergem la un program de consilire psihologica deoarece copilul este la mine dar prin ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie intretinere ContSters129337 ContSters129337 Buna seara. In urma cu 8 ani am divorțat. S-a stabilit atunci ca pensia alimentara sa fie fixa si raportata la salariul de atunci al tatalui copilului. Tot ... (vezi toată discuția)