Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare asistent personal

Buna ziua,
Intrebare: incepand cu 01.12.2015 se majoreaza cu 25% si salariul asistentilor personali ai persoanelor cu handicap si daca asistentii personali fac parte din sistemul public de asistenta sociala?
cu respect,
Da, salariul asistentilor personali se majoreaza cu 25%, intrucat, in baza legii 284/2010 sunt incadrati in Anexa III, capitolul I pct. 2 pozitia 38 „ Salarii de baza pentru personalul de specialitate din unitatile de asistenta sociala/centre cu sau fara personalitate juridica”. A nu se confunda cu asistentii sociali in cadrul unei primarii, care, daca nu are organizat SPAS, primesc doar 10%.
Buna ziua,
Multumesc, la noi asistentul social este incadrat la Compartimentul social care este acreditat unde figureaza 1 post si jumatate.
cu respect,
:offtopic: Interventie moderator

Regulament Forum Avocatnet.ro
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topicurile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori.

In acest sens, acest topic se va inchide urmand a continua si urmari discutiile pe topicul deschis aici :
www.avocatnet.ro/content/for...