Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis Auto Suspendat in Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis Auto Suspendat in Romania

Buna ziua,

Unui prieten de al meu i s-a suspendat dreptul de a conduce pentru incalcarea o depasire neregulamentara, undeva in toamna anului trecut.

A facut plangere impotriva procesului verbal; pe baza certificatului de grefa si-a recuperat permisul. Acum , in data de 23.12.2015 - instanta i-a respins plangerea. ideea este ca prietenul meu s-a mutat in Anglia si nu stie ce sa faca in atare conditii.... Trebuie sa predea permisul? Poate conduce in Anglia? Suspendarea permisului de conducere are efecte si in aceasta tara?

Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite!!!
Din momentul in care a fost PRONUNTATA decizia , atentie , nu comunicata , amicul are la dispozitie 15 de zile sa predea permisul la Politie

Art.118. - oug195
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Suspendarea dreptului de a conduce -produce efecte peste tot , deci si in Anglia.
Atentie , politia foloseste o baza de date comuna , in toata Europa , daca este prins conducand in Anglia , cu permisul suspendat in Romania , chiar daca are permisul fizic asupra lui , in Angia il aresteaza pe loc!