Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am pierdut plângerea. Ce se întâmplã dacã nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am pierdut plângerea. Ce se întâmplã dacã nu predau permisul ºi nu circul deloc cu autoturismul?

am primit o amenda cu retinerea permisului de conducere pe 30 de zile. am facut contestatie si s-a respins - am primit comunicarea si nu doresc sa fac recurs. Legea spune ca daca nu predau in 15 zile de la trecerea termenului de recurs, permisul la politie, se prelungeste cu inca 30 de zile retinerea permisului. Ce se intampla daca eu nu-l predau deloc,nu circul, si doresc sa circul dupa 60 de zile ? Sincer imi este sila de toata tarasenia care a durat mai bine de un an si am batut tribunalul in lung si-l lat pentru o asemenea "speta usoara"
OUG 195/2002 prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 zile. Astfel daca o sa respectati aceasta obligatie nu incumba cu nimic faptul ca permisul este in posesia dvs sau a politiei rutiere. Oricum ar fi dreptul de conduce este suspendat.
bergamasco a scris:

Ce se intampla daca eu nu-l predau deloc,nu circul, si doresc sa circul dupa 60 de zile ?

daca nu predati permisul se considera ca nu se efectueaza perioada de suspendare.
perioada de suspendare nu se efectueaza prin proprie vointa.
in momentul de fata in evidenta politiei apareti ca ati ridicat permisul cu certificatul de grefa.
veti ramane in baza de date a politiei cu permisul suspendat iar la un eventual control al valabilitatii permisului veti avea de dat explicatii.
pana se vor clarifica aspectele (sila, lipsa de timp, etc.) nepredarii permisului in termenul prevazut de 15 zile vi se intocmeste dosar penal ptr conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat a carui durata de rezolvare poate fi mai mare decat cea ptr suspendarea de 1 luna.
la o alta eventuala incalcare a regulilor de circulatie care sa fie sanctionata tot cu o suspendare veti fi gasit in mod sigur in evidenta ca nu ati predat permisul si veti efectua perioada de suspendare initiala plus perioada suplimentara.

procedati cum considerati dar legea trebuie respectata, ca ne place sau nu ne place.

cu ce va deranjeaza ca permisul va ramane in custodia politiei 30 de zile? poate isi face prieteni printre alte permise suspendate!:)

elladomi a scris:

Astfel daca o sa respectati aceasta obligatie nu incumba cu nimic faptul ca permisul este in posesia dvs sau a politiei rutiere.

oug195
Art.118. -
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
cyan, moderator